Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Zielono - niebieska infrastruktura orężem w walce z suszą

Zielono - niebieska infrastruktura orężem w walce z suszą
R.G.
23.06.2022, o godz. 8:51
czas czytania: około 2 minut
0

Zmiany klimatu, susza i chroniczne niedobory wody, to oznaki pogłębiającego się kryzysu, którego skutki mogą być katastrofalne dla całej ludzkości. Jednak w tej grze, w której stawką jest przetrwanie naszego gatunku, liczy się każdy element i każda metoda mogąca niwelować negatywne skutki zmian. Do metod o dużym potencjale zalicza się inwestycje z zakresu błękitno-zielonej infrastruktury. Warto poznać ich tajniki.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Jednym z możliwych kierunków rozwoju miast jest rozbudowa tzw. zielono-niebieskiej infrastruktury. Tego rodzaju inwestycje zalicza się do metod zapobiegających, czy też kompensujących skutki zmian klimatycznych, anomalii pogodowych, a przede wszystkim potęgującej się suszy.

Jak temu zapobiec?

Dodajmy, że obecnie w wielu miejscach okresy niedoborów wody przyjmują postać chroniczną, a kryzys ten z roku na rok się pogłębia. W powyższym kontekście szczególnie ważne są działania, których efektem jest zwiększanie odporności gmin na negatywne zjawiska wynikające ze zmian klimatu, a także opracowanie i wdrażanie metod adaptowania się gmin do tych zmian. Należy też zastanowić się jak podnieść świadomość mieszkańców w tym zakresie.

Susza i powódź jednocześnie?

Inna kwestia to problem skutecznego ograniczania emisji gazów cieplarnianych, a także jednoczesnego przeciwdziałania suszy i powodzi. Sprawa ta ściśle wiąże się z odpowiedzią na pytanie o to jak skutecznie zarządzać wodami opadowymi, a także jak dostosowywać odmiany roślin do zmieniających się warunków klimatycznych?
Pomocna w walce ze skutkami zmian klimatu może być też wiedza z zakresu możliwości i metod poprawy efektywności energetycznej budynków i zmniejszenia efektu tzw. „miejskiej wyspy ciepła”.

Potencjał zielono-niebieskiej infrastruktury

Do wszystkich powyższych spraw odnosi się i dobry efekt daje realizacja inwestycji z zakresu zielono-niebieskiej infrastruktury, który to temat szeroko omówią prelegenci prowadzący bezpłatne szkolenie pt.: Zielono – niebieska infrastruktura jako narzędzie do zapobiegania oraz walki z niekorzystnymi zmianami klimatu w obszarach zabudowanych.

Szkolenie odbędzie się w poniedziałek, 27 czerwca 2022 r.
Początek logowania i rejestracji, godz.: 9.30-10.00.
Rozpoczęcie szkolenia godz.: 10.00.
Zapisy na stronie: zielonainfrastruktura.abrys.pl

Kto może uczestniczyć?

Szkolenie adresowane jest do szerokiego grona osób zainteresowanych zwiększeniem swojej wiedzy w zakresie zmian klimatu, celów i sposobów ich łagodzenia, metod adaptacji i mitygacji. Bezpłatne szkolenie w szczególności zainteresować może: architektów, inżynierów nadzoru, urzędników, projektantów, wykonawców oraz inwestorów; lokalnych eko-liderów.

Szkolenie poprowadzą uznani specjaliści oraz praktycy projektujący i opiekujący się miejską infrastrukturą oraz zielenią.

Dossier prelegentów i zapisy dostępne na stronie: zielonainfrastruktura.abrys.pl

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024