1 / 4

Wyłoniono zwycięzcę konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej przebudowy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Studio architektoniczne WXCA zaprojektuje dla budynku m.in. zielony dach. Szacowane koszty przebudowy i nadania obiektowi nowej, modernistycznej formy to 14 mln zł. Prace mają się rozpocząć za dwa lata.

Odrestaurowany budynek Teatru Miejskiego w Gdyni wpisać ma się w modernistyczny charakter okolicy. Mimo minimalistycznego projektu nie zabraknie nowoczesnych rozwiązań. Najbardziej charakterystycznym elementem nowej propozycji architektonicznej jest ogród, który pokryje dach teatru.

– Chcemy mieć teatr, który z jednej strony będzie korespondował z modernistyczną zabudową Gdyni, z drugiej będzie nowoczesny i funkcjonalny. Projekt biura architektonicznego WXCA spełnia nasze założenia. Już niedługo gdynianie będą mogli cieszyć się nową elewacją, reprezentacyjnym wejściem głównym oraz zmodernizowanym foyer. Budynek zostanie także dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – powiedział Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Po renowacji budynek prezentować ma się minimalistycznie, a jednocześnie elegancko. Będzie także nieco wyższy, dzięki wyniesieniu nieużywanego obecnie poddasza i zmianie konstrukcji dachu. Ta będzie konieczna ze względu na planowane zagospodarowanie poddasza na magazyny scenografii i dekoracji. Dzięki zwiększonej kubaturze budynku, w nowym foyer powstanie kawiarnia.

– Modernistyczna architektura miasta oraz pierwotna forma budynku sugerują zastosowanie prostych środków wyrazu w kształtowaniu elewacji. Tożsamość obiektu budują zatem proste zabiegi – tynkowane ściany uzupełnione o tektonikę wgłębień podkreślających podziały pionowe, charakterystyczne dla pierwotnej elewacji budynku. Zastosowany układ podziałów w elewacji w sposób czytelny poprowadzi gości do strefy wejściowej i jednocześnie pozwoli na eleganckie wyeksponowanie nazwy teatru oraz wykorzystanie płaszczyzny ścian do stworzenia atrakcyjnej identyfikacji wizualnej obiektu – mówią architekci z biura WXCA.

Czytaj więcej

Skomentuj