1 / 10

Zioła z farmy miejskiej? Czemu nie. Świeże zioła z własnego balkonu czy tarasu, a nawet z parapetu kuchennego, bez wątpienia dodają smaku i kolorytu każdej kuchni. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni udostępnił mieszkańcom 27 skrzyń z ziołami.

Skrzynie z odpowiednio dobranymi kompozycjami zielnymi powstały w dwóch lokalizacjach – na ul. Grobla IV oraz ul. Za Murami.

„Miejskie farmy w Gdańsku” to projekt edukacyjny realizowany przez Gdański zarząd dróg i zieleni, Fundację Gdańską oraz wolontariuszy od 2018 roku. Jego celem jest zachęcenie mieszkańców Gdańska do uprawy ziół w przydomowych ogródkach i na balkonach oraz zwrócenie uwagi na konieczność pielęgnacji roślin i dbanie o miejską przestrzeń zieleni.

Pierwsza “miejska farma” powstała w Gdańsku na zieleńcu przy ul. Za Murami. Ustawionych tam zostało 19 donic, do których posadzono zioła w trzech specjalnych zestawach.

Pierwszy z nich – zestaw kulinarny – zawiera m.in. bazylię kulinarną, lubczyk, miętę, ziele oliwne, oregano, rozmaryn, tymianek, majeranek i koper. Z kolei w zestawie leczniczym znajdują się m.in. bazylia, szałwia, kalaminta, mięta w różnych odmianach, hyzop, czystek i rodzynek brazylijski. Trzeci zestaw, zawiera zbiór roślin, które świetnie sprawdza się w aromaterapii, a więc odmiany szałwii i oregano, pelargonię, melisę, odmiany lawendę oraz tymianek, a także truskawkę i poziomkę.

Takie same zestawy roślin pojawiły się również w kolejnych ośmiu donicach na fragmencie trawnika przy ul. U Furty. Łącznie w obu lokalizacjach ustawionych zostało 27 donic o wymiarach 60 x 80 cm i wysokości 50 cm, a każda z nich została opisana nazwą zestawu i jego składem. W sumie posadzonych w nich zostało ok. 500 sztuk roślin.

Projekt miejskich farm w Gdańsku będzie kontynuowany również w kolejnych latach. W następnych edycjach planowane jest posadzenie, oprócz ziół, także roślin użytkowych – pomidorów koktajlowych, papryki, ogórków czy dyń.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj