Reklama

ad1A Powermeetings 27.02-02.03.2024

Zioła dla mieszkańców Gdańska. Skrzynie z roślinami stanęły w centrum miasta

Zioła dla mieszkańców Gdańska. Skrzynie z roślinami stanęły w centrum miasta
15.06.2020, o godz. 11:23
czas czytania: około 2 minut
0

Zioła z farmy miejskiej? Czemu nie. Świeże zioła z własnego balkonu czy tarasu, a nawet z parapetu kuchennego, bez wątpienia dodają smaku i kolorytu każdej kuchni. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni udostępnił mieszkańcom 27 skrzyń z ziołami.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Skrzynie z odpowiednio dobranymi kompozycjami zielnymi powstały w dwóch lokalizacjach – na ul. Grobla IV oraz ul. Za Murami.

„Miejskie farmy w Gdańsku” to projekt edukacyjny realizowany przez Gdański zarząd dróg i zieleni, Fundację Gdańską oraz wolontariuszy od 2018 roku. Jego celem jest zachęcenie mieszkańców Gdańska do uprawy ziół w przydomowych ogródkach i na balkonach oraz zwrócenie uwagi na konieczność pielęgnacji roślin i dbanie o miejską przestrzeń zieleni.

Pierwsza “miejska farma” powstała w Gdańsku na zieleńcu przy ul. Za Murami. Ustawionych tam zostało 19 donic, do których posadzono zioła w trzech specjalnych zestawach.

Pierwszy z nich – zestaw kulinarny – zawiera m.in. bazylię kulinarną, lubczyk, miętę, ziele oliwne, oregano, rozmaryn, tymianek, majeranek i koper. Z kolei w zestawie leczniczym znajdują się m.in. bazylia, szałwia, kalaminta, mięta w różnych odmianach, hyzop, czystek i rodzynek brazylijski. Trzeci zestaw, zawiera zbiór roślin, które świetnie sprawdza się w aromaterapii, a więc odmiany szałwii i oregano, pelargonię, melisę, odmiany lawendę oraz tymianek, a także truskawkę i poziomkę.

Takie same zestawy roślin pojawiły się również w kolejnych ośmiu donicach na fragmencie trawnika przy ul. U Furty. Łącznie w obu lokalizacjach ustawionych zostało 27 donic o wymiarach 60 x 80 cm i wysokości 50 cm, a każda z nich została opisana nazwą zestawu i jego składem. W sumie posadzonych w nich zostało ok. 500 sztuk roślin.

Projekt miejskich farm w Gdańsku będzie kontynuowany również w kolejnych latach. W następnych edycjach planowane jest posadzenie, oprócz ziół, także roślin użytkowych – pomidorów koktajlowych, papryki, ogórków czy dyń.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024