1 / 3

Po dwuletnim remoncie Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Łódzkiego przygotowuje się do ponownego otwarcia. Zaprezentowane zostanie w nim bogactwo gatunków, historia ich powstawania oraz rozwoju. Inwestycja kosztowała ponad 12 mln zł.

Wstępem do wystawy “Zwierzęta i środowisko, czas i przestrzeń” na Uniwersytecie Łódzkim są prezentowane przy wejściu do budynku podstawowe informacje dotyczące Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska oraz Muzeum Przyrodniczego. W holu głównym znalazło się miejsce na opis historycznych uwarunkowań powstania królestwa zwierząt i wyjaśnienia jego różnorodności. Zostaną tu przedstawione także życiorysy czołowych badaczy oraz ich osiągnięcia.

– Ideą przyświecającą wystawie jest ukazanie historii powstawania różnego typu gatunków na Ziemi. Chcemy też zaprezentować środowiska, w jakich żyją określone grupy zwierząt. Rozpoczynamy od paleontologii – pokazujemy, że wiedza o historii życia na Ziemi oparta jest o skamieniałości, a także w jaki sposób na ich podstawie można rekonstruować wygląd prehistorycznych zwierząt – podkreślił kierujący muzeum prof. Jerzy Nadolski.

Uzupełnieniem tej części ekspozycji jest rekonstrukcja trzech okresów historii Ziemi w postaci dioramy. W kolejnej sali ukazano zróżnicowanie gatunkowe zwierząt bezkręgowych i kręgowców, są w niej m.in. bogate zbiory muszli i owadów oraz ptaków z obszaru Palearktyki. Kolorowe dioramy przedstawiają obraz rafy koralowej oraz rzadko prezentowaną kolekcję pingwinów z Antarktyki.

Inne wybrane środowiska przyrodnicze oraz zróżnicowanie gatunkowe ssaków z różnych obszarów zoogeograficznych świata obejrzymy na parterze budynku, m.in. sawannę afrykańską z kolekcją antylop oraz las borealny charakterystyczny dla obszaru klimatu umiarkowanego północnych terenów kuli ziemskiej. Wszystkie części wystawy zostały wzbogacone o elementy multimediów – infomaty i ekrany, dzięki którym zwiedzający może pozyskiwać interesującą go wiedzę na bieżąco oraz system audioprzewodników.

Realizowana od dwóch lat przebudowa muzeum, obejmująca także modernizację ekspozycji, została właśnie zakończona. Pomiędzy odrestaurowanymi zabytkowymi budynkami powstało atrium ze szklaną fasadą i dachem, które jest nie tylko łącznikiem, ale także pełni cele wystawiennicze. Zachowano dawne wejście do budynku od strony parku, a w jego wnętrzu powstała kawiarenka, kiosk z pamiątkami oraz sala wykładowa. Łączna wartość projektu to ponad 12 mln zł, z czego ok. 4 mln zł to dofinansowanie z UE. Otwarcie planowano na początek 2019 r., jednak wciąż trwa – rozpoczęta z kilkumiesięcznym opóźnieniem – rewitalizacja Parku im. Sienkiewicza, która utrudnia dojście do muzeum. Zakończenie tej inwestycji przewiduje się na III kwartał br.

Czytaj więcej

Skomentuj