ZPGO skarży Ministerstwo Środowiska do Komisji Europejskiej

ZPGO skarży Ministerstwo Środowiska do Komisji Europejskiej
Barbara Krawczyk
11.08.2015, o godz. 15:16
czas czytania: około 3 minut
2

Związek Pracodawców Gospodarki Odpadami złożył 31 lipca skargę do Komisji Europejskiej. Dotyczy ona naruszenia przez RP prawa unijnego w związku z pracami legislacyjnymi prowadzonymi nad treścią projektu rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Chaos, bezkierunkowe poprawianie niedoskonałego rozporządzenia, brak wielu kluczowych zapisów, niespójność i nielogiczność to najczęstsze opinie płynące od przedstawicieli branży odpadowej na temat regulacji w sprawie kolejnych, nowych projektów rozporządzenia w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych.

Zawirowania wokół ciągle „ulepszanych” przez Ministerstwo Środowiska wersji rozporządzenia począwszy od projektu przygotowanego 9 kwietnia br. (więcej w artykule „Branża o rozporządzeniu MBP: żądamy zmian” z 5/2015 r. w Przeglądzie Komunalnym) śledzili bacznie, m.in. przedstawiciele Związku Pracodawców Gospodarki Odpadami (ZPGO).

Czytaj także >>> Branża o rozporządzeniu MBP: żądamy zmian!

Deregulacje w systemie

– Z najwyższym niepokojem obserwujemy poczynania urzędników Ministerstwa Środowiska, którzy wraz z szóstym projektem rozporządzenia w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych z 09.04.2015 r., próbują poprzez akt niższej rangi niż ustawa, zdewastować podstawowe dokonania wielkiej reformy odpadowej z 2011 r., a także dezawuować swoją dotychczasową linię interpretacyjną. Przede wszystkim w tych aspektach, które dotyczą kontroli migracji strumieni odpadowych, a także ich skoncentrowania jako wsadu do istniejących bądź mających powstać RIPOK-ów – mówi Witold Zińczuk przewodniczący Rady Programowej Związku Pracodawców Gospodarki Odpadami. Jak wyjaśnia środkami do celu były: bezpośrednie odtransportowanie odpadów do RIPOK oraz kompletność usługi przetwarzania w RIPOK. Nie rozumiemy powodów – kontynuuje W. Zińczuk – dla których urzędnicy Ministerstwa Środowiska próbują tak drastycznie zdekomponować dopiero co powstały system, ale skutki mogą być katastrofalne. Przede wszystkim nie wiadomo byłoby po co wprowadzona była reforma 2011 r. – Od projektu datowanego na 9 kwietnia powstały jeszcze trzy, z których MŚ nie wycofuje się co do zasady ze swoich destruktywnych pomysłów, aby zdekomponować powstały system, szczególnie w zakresie kompletności przetwarzania w RIPOK – dodaje.

Czytaj także >>> Kolejny projekt rozporządzenia ws. MBP! Branża zdezorientowana

Nieskuteczne środki perswazji

ZPGO już wielokrotnie zgłaszał swoje uwagi na temat kolejnych wersji projektu rozporządzenia o MBP. Wśród nich wyróżnić należy:

  1. Uwagi ZPGO do projektu rozporządzenia Ministra Środowiska, w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych (dot. wersji z 16.01.2015)
  2. Uwagi ZPGO do projektu rozporządzenia Ministra Środowiska, w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych (dot. wersji z 09.04.2015)
  3. Stanowisko Wspólne ZPGO, PIGO, KIG oraz KIGO w sprawie wybranych aspektów dotyczących projektu rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie MBP (dot. wersji z 09.04.2015)
  4. Uwagi ZPGO do projektu rozporządzenia Ministra Środowiska, w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych (dot. wersji z 08.06.2015)

Ostatecznie wyczerpując wszelkie środki perswazji ZPGO złożył w tej sprawie 31 lipca br. skargę do Komisji Europejskiej. Z kolei 4 sierpnia br. MŚ złożyło wniosek do KE o notyfikację projektu rozporządzenia (opatrzonego datą 28 lipca 2015 r).

Jednocześnie ZPGO zaapelował do opinii publicznej oraz sił politycznych o interwencję w sprawie ww. projektu rozporządzenia.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (2)


Szopenowski

Komentarz #2242 dodany 2015-08-12 14:14:07

Wreszcie ktoś poczynił ten krok, bo rada ripok, pigo, kigo itp nie robią nic. Szkoda że nie zaskarżyli również ustawy o zmianie ustawy o odpadach ze stycznia br.

kolega

Komentarz #2243 dodany 2015-08-13 13:46:57

Szopenowski napisał/a:

Wreszcie ktoś poczynił ten krok, bo rada ripok, pigo, kigo itp nie robią nic. Szkoda że nie zaskarżyli również ustawy o zmianie ustawy o odpadach ze stycznia br.

jak widac dla tych organizacji liczy sie dobry stosunek z ministerstwem

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024