ZPPHiU: ukraińscy uchodźcy mogą wypełnić lukę na rynku pracy w sektorze handlu i usług

ZPPHiU: ukraińscy uchodźcy mogą wypełnić lukę na rynku pracy w sektorze handlu i usług
MŁ/PAP
05.04.2022, o godz. 13:18
czas czytania: około 2 minut
0

Ukraińscy uchodźcy z powodzeniem mogą wypełnić lukę na rynku pracy w sektorze handlu i usług oraz produkcji - ocenia Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług. Dodaje, że rząd może wesprzeć zatrudnienie uchodźców ułatwiając jeszcze procedury i finansując opiekę nad ukraińskimi dziećmi.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Jak powiedział PAP Paweł Kapłon z zarządu ZPPHiU, uchodźcy to bardzo często wykwalifikowani, doświadczeni i wysoce kompetentni kandydaci, którzy mogą uzupełnić deficyty w zasobach wielu przedsiębiorstw. “Z powodzeniem mogą wypełnić lukę na rynku pracy w sektorze handlu i usług. Dotyczy to nie tylko samej sprzedaży, ale też produkcji i całego łańcucha dostaw: transportu oraz logistyki” – wskazał.

Język potrzebny, ale nie niezbędny

Jak zaznaczył, oczywiście są wyzwania wynikające przede wszystkim z bariery językowej. “Tam, gdzie niezbędny jest bezpośredni i intensywny kontakt z klientem polskojęzycznym, ciężko będzie uwzględniać kandydatów bez odpowiedniego przygotowania językowego, a zatem potrzebny jest czas i nakłady finansowe” – dodał.

“Jednak, na stanowiskach okołosprzedażowych, w łańcuchu dostaw czy w większości działów wspierających, osoby te mogą z powodzeniem spełniać oczekiwania” – wyjaśnił.

Uproszczone procedury

Według Kapłona, niektórym organizacjom kwestie administracyjne związane z zatrudnianiem obcokrajowców mogą wydawać się trudne i skomplikowane. “Na szczęście w przypadku pracowników z Ukrainy regulacje prawne pozwalają na stosunkowo szybkie zatrudnienie, bez wielu formalności związanych z typowymi pozwoleniami o pracę” – zaznaczył.

Jak dodał, są jeszcze możliwości uproszczenia tych procedur, co byłyby jeszcze większym ułatwieniem dla pracodawców w swobodnym zatrudnianiu osób z Ukrainy. “Pamiętajmy jednak, że większość potencjalnych pracowników, o których rozmawiamy, to kobiety z małymi dziećmi, bo to one głównie szukają schronienia w Polsce. Oczekiwałbym od państwa wsparcia dotyczącego zapewnienia zorganizowanej opieki nad dziećmi, aby mówić o aktywizacji zawodowej tej grupy” – wyjaśnił pracodawca.

Ponad 30 tys. osób już podjęło pracę

W poniedziałek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że po 24 lutego pracę w Polsce podjęło ponad 30 tys. obywateli Ukrainy. 75 proc. z nich to kobiety. “Z osób, które podjęły zatrudnienie – ok. 25 proc. jest zatrudnionych na umowę o pracę, 73 proc. to umowy zlecenia. Rozpoczynają się także umowy na prace sezonowe” – podała.

Jak zaznaczyła szefowa resortu pracy, obywatele Ukrainy podejmują zatrudnienie głównie w dużych miastach – w Warszawie, w Poznaniu, w Łodzi i we Wrocławiu. “Zależy nam na tym, aby obywatele Ukrainy po całym terenie naszego kraju szukali pracy i ją podejmowali” – dodała

Z poniedziałkowych danych Straży Granicznej wynika, że od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę, do Polski wjechało 2,481 mln osób z Ukrainy.

Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług skupia 150 firm i ponad 205 000 pracowników.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do #PomagamUkrainie
css.php
Copyright © 2024