Każdy z tzw. walczaków, czyli cylindrycznych zbiorników, ma 8,7 m długości i 1,7 m średnicy. Całkowita pojemność jednego takiego zbiornika to 17 tys. litrów. Walczak to urządzenie, w którym para oddzielana jest od wody, a następnie kierowana na turbinę napędzającą produkcję energii elektrycznej i ciepła.
Kluczowy element
– Posadowienie walczaka ma ogromne znaczenie, ponieważ w ramach projektu został wyniesiony najcięższy element na najwyższy poziom obszaru kotła. Jest to kluczowe dla naszego projektu – mówi Kyuwon Tony Kang, dyrektor projektu z POSCO E&C, generalnego wykonawcy.
Podczas oficjalnej części wydarzenia odbył się chrzest walczaków. Zostały im nadane imiona “Wars” oraz “Sawa”.
Oto podsumowanie prac dotyczących ZUSOK w 2022 r.
Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK) na Targówku to obecnie jedna z większych warszawskich inwestycji. Od stycznia prace znacząco posunęły się do przodu. Od kilku miesięcy gotowy jest 72-metrowy trzon komina. To najwyższy obiekt nowego ZUSOK-u. Do góry pną się także konstrukcje pozostałych obiektów, w niektórych wylano już stropy. Docelową wysokość 32 m osiągnął bunkier na odpady. Wkrótce gotowa będzie też ściana łącząca bunkier z halą wyładunku.
Zakończono roboty żelbetowe przy estakadzie do rozładunku od strony zachodniej. Na wiosnę planowane jest położenie nawierzchni na konstrukcji.
Do hali obróbki cieplnej została wstawiona turbina. Z kolei w magazynie sortowni odpadów zakończono montaż stalowej konstrukcji dachu. Na sąsiadującym z magazynem budynkiem sortowni trwa montaż żelbetowej konstrukcji.
Na poszczególnych obiektach równolegle prowadzone są roboty inżynieryjne, mechaniczne i budowlane. Prace te nie mają wpływu na bieżącą działalność zakładu.
Jakie korzyści da Warszawie ZUSOK?
Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych przy ul. Zabranieckiej działa od ponad 20 lat. Rozpoczęta niemal dwa lata temu rozbudowa i modernizacja instalacji ma być odpowiedzią na rosnące potrzeby miasta w zakresie gospodarowania odpadami. Dzięki inwestycji obiekt będzie w stanie przetworzyć ponad 300 tysięcy ton odpadów, czyli ponad siedem razy więcej niż obecnie. Oznacza to znaczące ograniczenie ich ilości na wysypiskach oraz zmniejszenie kosztów związanych z transportem. Jednocześnie zmodernizowany zakład będzie w stanie wyprodukować energię elektryczną oraz cieplną dla mieszkańców miasta.
Inwestorami są Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania oraz m.st. Warszawa, a generalnym wykonawcą firma POSCO E&C.
Komentarze (0)