Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Związkowcy ze spółek wod-kan pikietują Wody Polskie. Boją się o swoją przyszłość

Związkowcy ze spółek wod-kan pikietują Wody Polskie. Boją się o swoją przyszłość
PU
21.02.2023, o godz. 8:20
czas czytania: około 2 minut
0

Związkowcy z sektora wodociągowo-kanalizacyjnego w Wielkopolsce sprzeciwiają się masowemu negatywnemu rozpatrywaniu przez Wody Polskie wniosków spółek wod-kan o skrócenie okresu obowiązywania taryf i ustalenie nowych stawek. Ich zdaniem kryzys finansowy już niebawem przełoży się na zwolnienia pracowników i pogorszenie jakości usług świadczonych przez spółki.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Związkowcy z NSZZ „Solidarność”, Wolnych Związków Zawodowych Pracowników Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska oraz central związkowych Region Wielkopolska NSZZ „Solidarność” i Zarząd Wojewódzki FZZ Województwa Wielkopolskiego, w poniedziałek, 20. lutego, zorganizowali pikietę pod siedzibą Państwowego Gospodarstwa Wodnego (PGW) Wody Polskie w Poznaniu.

Bez ochrony

– Branża wod-kan jako jedyna została pozbawiona możliwości waloryzacji swych kosztów w tej bezprecedensowej sytuacji gospodarczej kraju. Przedsiębiorstwa wod.-kan. nie zostały włączone do grupy podmiotów wrażliwych, objętych szczególną ochroną, w myśl projektu ustawy o szczególnym wsparciu odbiorców wrażliwych oraz jednostek samorządu terytorialnego, a tym samym znalazły się w zapaści finansowej, nie tylko z uwagi na olbrzymi wzrost inflacji, ale także drastyczny wzrost cen zakupu materiałów eksploatacyjnych, gazu, a przede wszystkim energii elektrycznej – piszą związkowcy z NSZZ Solidarność na portalu tysol.pl.

Zdaniem związkowców sytuacja ta może w najbliższym czasie doprowadzić do utraty płynności finansowej firm zajmujących się dystrybucją wody i odbiorem ścieków. Konsekwencją będzie brak środków obrotowych, co spowoduje nie tylko problemy remontowe i inwestycyjne, ale również dokuczliwe dla odbiorców obniżenie niezawodności i jakości usług.

Wszystko zależy od Wód Polskich

– Dzisiaj to, czy firmy i spółki wod-kan będą żyły, czy będzie trzeba ogłosić upadłość, leży w rękach Wód Polskich. To, czy ich pracownicy będą mieli zatrudnienie, a ich rodziny życie, zależy od Wód Polskich. To, czy wasze warunki pracy, a szczególnie wynagrodzenia, zostaną utrzymane na tym samym poziomie, też zależy od Wód Polskich – mówi Jarosław Lange, przewodniczący Regionu Wielkopolska NSZZ Solidarność.

Związkowcy ostrzegają

Związkowcy są przekonani, że kryzys finansowy w branży, już w najbliższej przyszłości będzie miał przełożenie na zwolnienia pracowników spółek wod-kan, pogorszenie warunków pracy, obniżenie zarobków i znaczne pogorszeni jakości świadczonych usług. Przewidują ograniczenie inwestycji, nie tylko w zakresie budowania nowych sieci i rozbudowy istniejących, ale również remontowych, a także odpływ wykwalifikowanych specjalistów. Znacznie wydłuży się czas usuwania wszelkich awarii i wzrośnie ryzyko zanieczyszczenia środowiska na skutek pogorszenia jakości pracy oczyszczalni ścieków. Konsekwencją ograniczenia zużycia energii elektrycznej może być obniżenie ciśnienia wody w kranach i przerwy w dostawach wody. Związkowcy przestrzegają przed realnym ryzykiem utraty płynności finansowej  spółek wod-kan, czego rezultatem będzie ich upadłość.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024