Francuskie służby ukarały kapitana amerykańskiego statku wycieczkowego grzywną w wysokości 100 tys. euro za zanieczyszczenie powietrza. To pierwszy taki wyrok we Francji.

Wyrok sądu w Marsylii to pierwsze takie orzeczenie we Francji. Kapitana ukarano za umyślne naruszenie europejskich limitów zanieczyszczenia powietrza. Kontrola przeprowadzona na statku Azura wykazała, że używano na nim paliwa zawierającego więcej siarki niż pozwalają na to europejskie normy. (1,68 procent przy europejskim limicie 1,5 proc.)

– Kapitan statku, Evans Hoyt, doskonale wiedział, że paliwo, które pobrał w Barcelonie nie spełnia norm – powiedział prokurator podczas procesu. Władze francuskie chcą w ten sposób podkreślić swoje ostre stanowisko w zakresie zanieczyszczeń powietrza powodowanych przez jednostki morskie.

Marsylia zmaga się z rosnącym problemem smogu, bo do portu wchodzi coraz więcej dużych jednostek wycieczkowych. Szacuje się, że emisja z tych statków powoduje 10-20 proc. zanieczyszczeń powietrza w mieście. Ekolodzy oceniają, że poziom pyłów w powietrzu w mieście z ruchliwym portem morskim jest 100 razy większy niż w innym przeciętnym mieście.

Źródło: Thelocal.fr

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj