Trzynaście osób, członków zorganizowanej grupy przestępczej, zatrzymali policjanci z Poznania. Sprawa dotyczy kilkunastu tysięcy ton niebezpiecznych chemikaliów, nielegalnie składowanych na terenie Poznania i podpoznańskich miejscowości, a następnie porzuconych.

Policjanci i prokuratura w Poznaniu zatrzymali trzynaście osób podejrzanych o nielegalne składowanie materiałów niebezpiecznych.

Zatrzymani działali w zorganizowanej grupie przestępczej. Posiadając odpowiednią koncesję, odbierali z dużych zakładów przemysłowych toksyczne odpady poprodukcyjne.

Chemikalia powinny być zutylizowane przez specjalistyczne firmy, jednak zamiast tego były przetrzymywane w wynajmowanych magazynach. Do tych pomieszczeń przewożone były ogromne ilości zbiorników, beczek i pojemników zawierających niebezpieczne trucizny. Zidentyfikowano m.in. bardzo toksyczne opary benzenu, ksylenu, a także toluen.

Po wypełnieniu pomieszczeń magazynowych niebezpiecznymi odpadami, wynajmujący hale mężczyźni znikali i zrywali wszelkie kontakty z właścicielami obiektów.

Szacuje się, że w magazynach w Poznaniu oraz w jednej z podpoznańskich miejscowości mężczyźni mogli zgromadzić nawet kilkanaście tysięcy ton niebezpiecznych związków. Część z nich, z powodu realnego zagrożenia dla mieszkańców miasta, została zutylizowana na koszt samorządu Poznania.

– Prowadzone wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Poznaniu śledztwo pozwoliło zebrać kluczowe materiały dowodowe. Ponadto śledczy zabezpieczyli majątek należący do podejrzanych – mówi Andrzej Borowiak z wielkopolskiej policji.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj