„Dla pasażerów komunikacji miejskiej bilety staną się jeszcze bardziej dostępne. Zarząd Transportu Metropolitalnego podpisał umowę z firmą Mera-Serwis SGL na dostawę i utrzymanie 132 nowoczesnych automatów biletowych zasilanych wyłącznie energią słoneczną” – czytamy w komunikacie ZTM.
Ekologiczne zasilanie
– Inwestujemy w solarne biletomaty nie tylko ze względów ekonomicznych. To także wyraz naszego szacunku dla ekologii. Dzięki wykorzystaniu bardziej opłacalnej energii słonecznej, urządzenia będą działać przy minimalnym wpływie na środowisko. To zgodne z duchem zmian klimatycznych i dążeniem do bardziej zrównoważonej przyszłości – mówi rzecznik prasowy ZTM Michał Wawrzaszek.
Jedną z najważniejszych cech nowych automatów biletowych jest ich dostosowanie dla potrzeb grupy pasażerów z niepełnosprawnościami. Ekrany, otwory wrzutowe, czytniki kart płatniczych oraz miejsca odbioru biletów i reszty będą znajdować się na odpowiedniej wysokości – tak, aby były dostępne dla wszystkich, także dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Z rozwiązań dedykowanych osobom z niepełnosprawnościami warto również wyróżnić możliwość wywołania trybu kontrastowego, co umożliwi korzystanie z automatów osobom z zaburzeniami widzenia.
Zakres usług
Nowe automaty biletowe będą umożliwiać zakup wszystkich biletów ZTM – zarówno tych sprzedawanych w formie elektronicznej, jak i papierowej. Dostępne będą różnorodne formy płatności – kartą, gotówką, blikiem oraz portmonetką w systemie Transport GZM. Ponadto, w nowych urządzeniach, będzie można nie tylko kupić bilet, ale również go zwrócić. W takich przypadkach środki będą przekazywane na elektroniczną portmonetkę na koncie użytkownika w systemie Transport GZM.
Dodatkowo, dzięki nowym urządzeniom pasażerowie będą mogli też doładować swoje konta w systemie Transport GZM. Automaty będą prowadzić sprzedaż w 4 językach – polskim, angielskim, niemieckim oraz ukraińskim.
Obecnie ZTM dysponuje około 140 automatami biletowymi. Dzięki umowie z Mera-Serwis SGL liczba ta zostanie niemal podwojona. Zgodnie z planami, nowe urządzenia zostaną rozmieszczone w każdej gminie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Pierwsze z nich (co najmniej 40 urządzeń) zostaną zainstalowane w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a ostatnie mają zostać posadowione do kwietnia 2025 r.
Całkowity koszt zakupu oraz utrzymania automatów wynosi ok. 11,6 mln zł.
Komentarze (0)