Reklama

AD1A POWERMEETINGS [02.09-30.09.24]

161 nowych wyświetlaczy na warszawskich przystankach

161 nowych wyświetlaczy na warszawskich przystankach
24.08.2023, o godz. 8:46
czas czytania: około 2 minut
0

Tramwaje Warszawskie podpisały umowę z firmą Dysten na montaż kolejnych elektronicznych wyświetlaczy z rozkładami jazdy. Oznacza to, że w stolicy w ciągu kilkunastu miesięcy będzie o 161 wyświetlaczy więcej. Natomiast obecnie, w Warszawie jest już 210 przystanków z takimi tablicami.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA [02.09-30.09.24]

Umowę na nowe wyświetlacze podzielono na dwa segmenty. Jej część podstawowa obejmuje dostawę i montaż 88 wyświetlaczy. Przy czym, Tramwaje Warszawskie mogą też, w ciągu pół roku, skorzystać z opcji na dostawę i montaż kolejnych 13 tablic.

Zmiana nazw i gwarancja

Nowo podpisana umowa obejmuje również utrzymanie, obsługę serwisową i naprawy gwarancyjne. Przewidziano także możliwość zmiany napisów z nazwami przystanków, czyszczenie i mycie tablic oraz usuwanie usterek i awarii. Gwarancja obowiązywać będzie przez okres 7 lat.

Blisko 8 milionów zł netto

Montaż pierwszych 88 tablic rozpocznie się po 12 miesiącach od podpisania umowy. Wyświetlacze zostaną zamontowane w ciągu 15 miesięcy od jej podpisania.

Tablice zamontuje firma Dysten, a łączna kwota za realizację podstawowego zamówienia i jego opcji, wyniesie 7 mln 893 tys. zł netto.

161 nowych wyświetlaczy 

Dodajmy, że do nowych wyświetlaczy, które zostaną zamontowane przy istniejących torach w stolicy, dojdzie kolejnych 60 zlokalizowanych w ciągu powstającej właśnie trasy do Wilanowa, wzdłuż ulic: Gagarina i Kasprzaka. Oznacza to, że okresie kilkunastu miesięcy stolica zyska o 161 wyświetlaczy więcej.

Integracja satelitarnych danych

Nowe tablice z informacjami dla pasażerów podłączone będą do sieci i wyświetlać będą odjazdy tramwajów w czasie rzeczywistym.

Tramwaje Warszawskie korzystają już z systemu, który wykorzystuje informacje z satelitarnych nadajników umieszczonych w pojazdach. System przetwarza dane, dzięki czemu można przewidzieć, za ile minut tramwaj podjedzie na przystanek.

E-papierowe rozkłady jazdy 

Ponadto, w ramach modernizacji i rozwoju stołecznego systemu informacji zewnętrznej, w kilku miejscach w stolicy trwają też testy tzw. e-papierowych rozkładów jazdy. To pierwsze tego rodzaju rozkłady w Polsce z dynamiczną informacją, zintegrowaną z zaawansowanym systemem prognozującym dotarcie tramwajów w konkretne miejsca.

Pierwsze dwa e-papierowe rozkłady jazdy uruchomiono już na przystankach tramwajowych przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Kolejne znalazły się w przy placu Zawiszy, stacji Metro Marymont i na przystanku Dworzec Gdański.

Każdy z nich składa się z dwóch części – na pierwszej znajduje się rozkład jazdy linii tramwajowych z godziną i minutą odjazdu kolejnego pojazdu. Przypomina on zwykłą wydrukowaną kartkę, które znajdują się na innych przystankach. Natomiast na drugiej części e-papierowego nośnika znajduje się dynamiczna informacja o tym, za ile minut rzeczywiście przyjedzie kolejny tramwaj.

Dodajmy, że e-papierowy rozkład jazdy wykorzystuje nowoczesną technologię, która w  przeciwieństwie do obrazu tworzonego na wyświetlaczach ciekłokrystalicznych LCD, wygląda tak samo, niezależnie od kąta widzenia i oświetlenia. Obraz nie ulega też zakłóceniu podczas dotykania e-papierowej powierzchni.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024