Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

222 wnioski w katowickim Zielonym Budżecie. To rekord

222 wnioski w katowickim Zielonym Budżecie. To rekord
R.G.
29.06.2022, o godz. 9:10
czas czytania: około 4 minut
0

Rekordowa liczba wniosków. Imponująca kreatywność mieszkańców Katowic i pomysły nadesłane z każdej z dzielnic, to dowód na to, że Zielony Budżet cieszy się w Katowicach sporą popularnością.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Właśnie zakończył się etap formalnej weryfikacji wniosków zgłoszonych w ramach trzeciej edycji katowickiego Zielonego Budżetu. Wiadomo już, że w tym roku zgłoszono rekordową jak do tej pory liczbę 222 pomysłów. Na następnym etapie oceny wnioski zostaną poddane merytorycznej weryfikacji, która zakończy się 31 sierpnia.

Katowiczanie wiedzą czego chcą

– Katowiczanie najlepiej  wiedzą  czego  potrzeba w ich  otoczeniu. Widać to po budżecie obywatelskim i widać po Zielonym Budżecie, który powstał w 2020 roku, by umożliwiać zgłaszanie i realizację jeszcze większej liczby projektów zielonych. W obu tych przypadkach, na etapie zgłaszania projektów i ich weryfikacji, działanie jest bardzo podobne – wyjaśnia dr Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Jak zapewnia Prezydent Katowic, trzecia edycja Zielonego Budżetu pokazała, że katowiczanie mają coraz więcej pomysłów na zagospodarowanie i zazielenienie ich najbliższego otoczenia. Dodajmy też, że po raz pierwszy, w ramach obecnej edycji naboru, mieszkańcy zgłosili zadania dla wszystkich 22 dzielnic Katowic.

Wnioski na kwotę 10 milionów złotych

W tym roku mieszkańcy Katowic mogli zgłaszać projekty do w terminie do 15 czerwca. Po raz pierwszy też możliwe było złożenie wniosku tylko i wyłącznie za pomocą internetowego formularza. Ostatecznie zgłoszono 222 wnioski na łączną kwotę blisko 10 mln zł. 40 zadań ma charakter ogólnomiejski. A najwięcej pomysłów (po 15), zgłosili mieszkańcy Śródmieścia i Ligoty-Panewnik.

Tylko 6 wniosków z błędami

– Podczas oceny formalnej wniosków zgłoszonych do tegorocznego Zielonego Budżetu, sześć zweryfikowaliśmy negatywnie – mówi Justyna Buchalik, Naczelnik wydziału komunikacji społecznej w Urzędzie Miasta Katowice. – Najczęstszą przyczyną odrzucenia wniosku był brak wskazania działek, na których zadanie miałoby być realizowane, pomimo wezwania do uzupełnienia niekompletnego wniosku. Zdarzało się też, że wnioskodawca zgłosił wniosek dotyczący innej dzielnicy niż ta, w której mieszka – co w przypadku zadań lokalnych jest sprzeczne z zasadami Zielonego Budżetu – wyjaśnia naczelnik.

3 miliony zł do podziału

Teraz, 216 pozytywnie ocenionych wniosków, trafi do weryfikacji merytorycznej. Natomiast w trzecim etapie oceny wniosków, komisja złożona z zewnętrznych ekspertów oraz pracowników urzędu wybierze najciekawsze projekty, które zostaną zrealizowane w kolejnym roku. Podobnie jak w poprzednich latach, również i w tej edycji, na realizację wybranych projektów przeznaczona zostanie kwota 3 mln złotych, z których 2,4 mln zł rozdzielono pomiędzy 22 dzielnice w ramach wniosków lokalnych. Natomiast 600 tys. złotych przeznaczono na realizację zadań o charakterze ogólnomiejskim.

Zielony labirynt, donice i warsztaty

W tym roku mieszkańcy, podobnie jak w latach poprzednich,  wykazali się dużą kreatywnością i zaproponowali sporo ciekawych projektów. Do takich z pewnością zaliczyć można pomysł na stworzenie zielonego labirynu z żywopłotu, ze „skarbem” w postaci donicy z kwiatami, który miałby powstać na terenie zielonym naprzeciwko Centrum Przesiadkowego w Zawodziu. Pojawił się pomysł na zakup przenośnych donic miejskich z drzewkami, krzewami, kwiatami – do ustawienia tam, gdzie nie ma możliwości posadzenia drzew bezpośrednio w gruncie, np. na placu Żołnierza Polskiego, rynku w Murckach czy na placu Wyzwolenia w Nikiszowcu. Podobnie jak w latach poprzednich pojawiły się również zadania miękkie – i tu za przykład może posłużyć propozycja organizacji warsztatów dla mieszkańców Załęża, Osiedla Paderewskiego czy Zawodzia dot. owadów zapylających.

Do 30 września rozstrzygnięcie

Wyjaśnijmy, że Zielony Budżet to pula środków wydzielona z budżetu miasta z przeznaczeniem na realizację koncepcji zgłoszonych przez mieszkańców Katowic w zakresie szeroko pojętej ekologii i ochrony środowiska. W ramach konsultacji katowiczanie mają okazję podzielić się swoimi pomysłami na działania, które ujęte w formie prostego wniosku trafiają do urzędu, gdzie następnie podlegają weryfikacji pod kątem możliwości realizacji.

II etap weryfikacji zgłoszonych wniosków potrwa do 31 sierpnia 2022 r. Ogłoszenie wyników II etapu weryfikacji zaplanowano na 9 września 2022 r. Prace Zespołu Oceniającego zakończą się 26 września 2022 r. Natomiast ogłoszenie wyników pracy Zespołu Oceniającego oraz informacji o wyborze zadań do realizacji przewidziano w terminie do 30 września 2022 r.

143 zrealizowane projekty

W dwóch dotychczasowych edycjach Zielonego Budżetu mieszkańcy złożyli łącznie 292 projekty, z których do realizacji przeznaczono 143, na łączną kwotę prawie 5 milionów złotych. Wśród zrealizowanych już projektów znalazły się chociażby: urządzenie zielonego skweru przed Superjednostką, nowe nasadzenia drzew, krzewów i bylin m.in. w Bogucicach, na osiedlu Paderewskiego czy Kokocińcu, łąki kwietne na os. Tysiąclecia, ogród deszczowy na Bażantowie, zakupy i montaż budek lęgowych dla ptaków na terenie Ligoty-Panewnik czy zajęcia o charakterze edukacyjnym w szkołach. :

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024