1 / 9

Na modernizację Parku Śląskiego w Chorzowie, odwiedzanego rocznie przez ok. 3 mln osób, przeznaczonych zostanie w 2018 r. 30 mln zł. Władze samorządowe będą starały się o kolejne dotacje na remont jednego z największych w Europie miejskich parków.

Najważniejszym elementem modernizacji ma być kompleksowa rewaloryzacja i modernizacja zabytkowej hali “Kapelusz”. Projekt, według którego obiekt stać ma się centrum kulturalnym, otrzymał unijne dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego w wysokości ponad 12,2 mln zł, zaś koszt całej inwestycji szacowany jest na 21 mln zł. Oprócz modernizacji samego “Kapelusza” niezbędne jest również stworzenie nowoczesnej przestrzeni wokół hali i renowacja kanału regatowego.

– Opowieści mieszkańców dotyczące Parku Śląskiego napędzają nas do działania, by ta przestrzeń odzyskała swój dawny blask i znów przyciągała tłumy. Chcemy, żeby ludzie spędzali tu więcej czasu, dlatego zamierzamy przywrócić te zapomniane i niedostępne miejsca. Czasy się zmieniły, dlatego musimy stworzyć nową tożsamość i nadać nowe funkcje tym miejscom i obiektom, tak by spełniały oczekiwania odwiedzających. Nie chcemy zamykać poszczególnych stref, będziemy udostępniać przestrzenie i obserwować ich użytkowników – powiedziała Aneta Moczkowska, prezes Parku Śląskiego.

Projekt modernizacji zakłada wiele działań w tym m.in. powstanie miejsca do obserwacji przyrody, czyli tzw. łabędziarni, rewitalizację Kręgów Tanecznych i nadanie im nowej funkcji, odnowienie Galerii Rzeźby Śląskiej, a także modernizację Parku Różanego. Oprócz tego wyremontowane zostaną parkowe alejki i infrastruktura im towarzysząca.

– To kolejna inwestycja po Stadionie Śląskim, nowym Wesołym Miasteczku, czy Planetarium Śląskim, które zmieni się w najbliższych latach diametralnie. Myślimy o całym Parku Śląskim, by wypełnić go treścią, nawiązując do tej wyjątkowej architektury i krajobrazu. Planujemy zainwestować tu ogromne pieniądze, na razie 30 mln zł, ale wciąż staramy się o kolejne, nawet 200 mln zł, żeby ta najlepsza przestrzeń, ten ogród w sercu metropolii, znów jak dawniej tętnił życiem – powiedział Wojciech Saługa, Marszałek Województwa Śląskiego.

Czytaj więcej

Skomentuj