Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

39 tysięcy metrów kwadratowych zieleni zamiast betonu

39 tysięcy metrów kwadratowych zieleni zamiast betonu
R.G.
08.08.2023, o godz. 14:11
czas czytania: około 2 minut
0

Jak informuje Urząd Miasta stołecznego Warszawy, blisko 39 tysięcy metrów kwadratowych betonu usunięto w ubiegłym - 2022 roku - w stolicy zastępując go nasadzeniami nowej zieleni. I nie są to jedyne stołeczne zielone przedsięwzięcia.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

– Mniej betonu, więcej zieleni, takiej stolicy chcą mieszkańcy – zapewnia Rafał Trzaskowski, prezydent miasta stołecznego Warszawy. – Idea ta przyświeca nam też przy planowaniu miejskiej przestrzeni. Tylko w 2022 roku usunęliśmy niemal 39 tysięcy metrów kwadratowych betonu. Porównując, to powierzchnia większa niż 5 boisk piłkarskich. I z pewnością nie jest to nasze ostatnie słowo – zapewnia włodarz stolicy.

Warszawskie zielone podwórka 

Jak informuje UM m. st. Warszawy, w ubiegłym roku beton usunięto m.in. z podwórek przy ulicach: Anielewicza, Ciasnej, Kredytowej czy Niskiej. Natomiast w lipcu bieżącego roku, ruszyły prace związane z rozbetonowaniem przy ul. Bonifraterskiej, a w ubiegłym tygodniu – przy ul. Lewartowskiego. W planach na ten rok jest też usunięcie utwardzonych powierzchni na podwórkach przy al. Solidarności, ul. Orlej, Nalewki i Wilczej. W 2023 r. Śródmieście planuje natomiast odbetonować łącznie około 5 tys. m kw. powierzchni.

– Tereny zielone, czyli lasy, parki, skwery czy zieleńce, już teraz zajmują niemal 40 procent powierzchni stolicy – podkreśla prezydent Rafał Trzaskowski. – To dużo, ale chcemy jeszcze więcej. Dlatego zwiększamy powierzchnię warszawskich lasów i sukcesywnie zazieleniamy miasto. W ciągu ostatnich 5 lat posadziliśmy w Warszawie ponad 600 tysięcy drzew.

Zielony Budżet Obywatelski

Podobne działania prowadzą też inne miejskie jednostki. Zarząd Zieleni m.st. Warszawy (ZZW) rozpłytuje w tym roku około 900 m kw., głównie w ramach realizacji projektów z budżetu obywatelskiego. Nowa zieleń pojawi się m.in. przy ul. Żeromskiego, Chełmskiej, Jagiellońskiej, Świętokrzyskiej i przy kilku skrzyżowaniach na Muranowie. Rozpłytowane zostanie też podwórko przy ul. Siewierskiej na Ochocie i misy drzew na skwerze Jacka Kaczmarskiego.

Dodajmy, że w tegorocznej, dziesiątej edycji budżetu obywatelskiego warszawiacy zdecydowali, że kwota ponad 50 mln zł zostanie przeznaczona na realizację kolejnych nasadzeń zieleni w mieście, m.in. nowych drzew i krzewów.

Przy czym, największe poparcie głosujących na działania zgłoszone do stołecznego BO zyskał ogólnomiejski Projekt 500+ drzew dla Warszawy, na który zagłosowało 27,5 tys. osób.

Modernizacja Pola Mokotowskiego 

W tym roku ma się także zakończyć modernizacja parku Pole Mokotowskie. Jednym z elementów tej inwestycji była renaturalizacja zbiorników wodnych, czyli usunięcie z nich betonu. Łącznie usunięto tam około 15 tys. m kw. utwardzonej powierzchni.

Ponad 2600 m kw. betonu zlikwidowano też podczas remontu wschodniej rozety Kanału Piaseczyńskiego. Obecnie, większość tego terenu to powierzchnia biologicznie czynna. Prace zrealizowano w ramach unijnego projektu, który ma na celu ochronę zagrożonych gatunków związanych z siedliskami wodnymi w stolicy.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024