1 / 2

Katowickie władze samorządowe podpisały umowy z wykonawcami prac zmierzających do utworzenia czterech nowych parków. Zielone przestrzenie pojawią się na terenie Wełnowca, Kostuchny, Ochojca, a także na pograniczu Bogucic, Zawodzia i Dąbrówki Małej. Rewitalizowany będzie także teren przy stawie kajakowym w katowickiej Dolinie Trzech Stawów. Umowy na realizację pięciu zadań podpisano z dwoma firmami. Łączny koszt tych inwestycji to ponad 40,6 mln zł.  

– Dzięki nowym parkom mieszkańcy zyskają atrakcyjne miejsca do rekreacji i odpoczynku, praktycznie za progiem własnych domów – wyjaśnia prezydent Katowic dr Marcin Krupa. – Parki zostaną zlokalizowane w kilku dzielnicach. Zrewitalizowany i rozbudowany będzie park na Wełnowcu, zrewitalizowany zostanie park w dolinie rzeki Ślepiotki, a także teren przy Stawie Kajakowym w Katowickim Parku Leśnym. Parki powstaną także przy ulicy Wantuły i  przy ulicach Leopolda oraz LeRonda.

Park przy ul. Wantuły

Założenie nowego parku przy ul. Wantuły powierzono firmie Garden Designers z Lublina. Koszt prac to ponad 5,4 mln zł. Obejmą one teren o powierzchni prawie 34 tys. m2.

W nowym parku zostanie zainstalowana strefa zabawy i rekreacji dla dzieci, miejsce rekreacji sportowej, punkt widokowo-obserwacyjny, strefy zieleni ozdobnej z łąkami kwietnymi, łąką trawiastą i zielenią, a także strefa ekologiczna o mniejszym zapotrzebowaniu na utrzymanie i pielęgnację, której parametry mają się wpisywać w ideę adaptacji miejskiej przestrzeni do zmian klimatu.

Park w Wełnowcu

Park w Wełnowcu znajduje się pomiędzy ulicami Cisową, Owocową i Cedrową. Inwestycję tę zrealizauje firma ABG Grzegorz Oleksa z Chorzowa.

Jej koszt to ponad 13 mln zł. W zakres prac wejdzie m.in. zagospodarowanie terenu i jego uporządkowanie, przebudowa i remont istniejącej sieci komunikacyjnej. W tym też wykonanie ścieżek pod rolkostradę i toru dla rowerzystów typu pump track.

Dotychczasowa brama wejściowa zostanie odnowiona. Stary plac zabaw zostanie zdemontowany, a w jego miejscu powstanie strefa aktywności fizycznej z nowymi urządzeniami.

W miejscu tym zaplanowano również budowę strefy relaksu z hamakami i miejscami do grillowania, a także instalację wybiegu dla psów. Dodatkową atrakcją będzie punkt widokowy na park oraz miejsce do zjeżdżania na sankach.

Park zyska też walor edukacyjny, a to za sprawą nowej strefy edukacyjno-przyrodniczej z tablicami, grami edukacyjnymi, domkami dla owadów i ogrodem deszczowym z nasadzeniami roślin wodolubnych. W miejscu tym będzie można również prowadzić lekcje plenerowe.

Teren przy Leopolda i LeRonda

Także teren przy ul. Leopolda i ul. LeRonda będzie na nowo zagospodarowany i uporządkowany.

Prace te powierzono firmie ABG Grzegorz Oleksa z Chorzowa, a ich koszt to ponad 7,9 mln zł. Na tym obszarze powstanie m.in. plac zabaw i strefa edukacyjna dla dzieci.

Przewidziano też utworzenie tam zielonego labiryntu, ogrodu sensorycznego z elementami edukacyjnymi i zielonego tunelu. Oko odwiedzających cieszyć mają polany i łąki kwietne, strefa edukacji ekologicznej oraz strefa widokowa.

Zmiany nad Ślepiotką

Dolina rzeki Ślepiotka zlokalizowana jest na odcinku od ul. Gen. Zygmunta Waltera-Jankego w stronę ul. Kościuszki. Jej obszar to ok. 3 ha. Wykonawca tego zadania wybuduje ciągi piesze, place zabaw, park dla psów, ogród społeczny. Powstanie tam również ścieżka edukacyjna.

Prace zostaną zrealizowane przez firmę Garden Designers z Lublina, a ich koszt to ponad 10 mln zł.

Katowicki Park Leśny

Nowe katowickie zielone inwestycje obejmą również przebudowę północnej części widowni i sceny kręgu tanecznego znajdującego się w Katowickim Parku Leśnym.

Pojawią się tam nawierzchnie dla pieszych oraz elementy małej architektury. Koszt prac to ponad 4,3 mln zł, a zrealizuje je Garden Designers z Lublina.

– Wszystkie te zadania, zgodnie z planem, mają mają zostać zakończone wiosną przyszłego roku – podsumowuje realizację projektu Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach. – Na obecnym etapie, ich wykonawcy mogą już przystępować do rozpoczęcia prac.

Czytaj więcej

Skomentuj