Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

4 nowe parki w Katowicach. Podpisano umowy

4 nowe parki w Katowicach. Podpisano umowy
R.G.
09.02.2023, o godz. 8:53
czas czytania: około 3 minut
0

Katowickie władze samorządowe podpisały umowy z wykonawcami prac zmierzających do utworzenia czterech nowych parków. Zielone przestrzenie pojawią się na terenie Wełnowca, Kostuchny, Ochojca, a także na pograniczu Bogucic, Zawodzia i Dąbrówki Małej. Rewitalizowany będzie także teren przy stawie kajakowym w katowickiej Dolinie Trzech Stawów. Umowy na realizację pięciu zadań podpisano z dwoma firmami. Łączny koszt tych inwestycji to ponad 40,6 mln zł.  

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Dzięki nowym parkom mieszkańcy zyskają atrakcyjne miejsca do rekreacji i odpoczynku, praktycznie za progiem własnych domów – wyjaśnia prezydent Katowic dr Marcin Krupa. – Parki zostaną zlokalizowane w kilku dzielnicach. Zrewitalizowany i rozbudowany będzie park na Wełnowcu, zrewitalizowany zostanie park w dolinie rzeki Ślepiotki, a także teren przy Stawie Kajakowym w Katowickim Parku Leśnym. Parki powstaną także przy ulicy Wantuły i  przy ulicach Leopolda oraz LeRonda.

Park przy ul. Wantuły

Założenie nowego parku przy ul. Wantuły powierzono firmie Garden Designers z Lublina. Koszt prac to ponad 5,4 mln zł. Obejmą one teren o powierzchni prawie 34 tys. m2.

W nowym parku zostanie zainstalowana strefa zabawy i rekreacji dla dzieci, miejsce rekreacji sportowej, punkt widokowo-obserwacyjny, strefy zieleni ozdobnej z łąkami kwietnymi, łąką trawiastą i zielenią, a także strefa ekologiczna o mniejszym zapotrzebowaniu na utrzymanie i pielęgnację, której parametry mają się wpisywać w ideę adaptacji miejskiej przestrzeni do zmian klimatu.

Park w Wełnowcu

Park w Wełnowcu znajduje się pomiędzy ulicami Cisową, Owocową i Cedrową. Inwestycję tę zrealizauje firma ABG Grzegorz Oleksa z Chorzowa.

Jej koszt to ponad 13 mln zł. W zakres prac wejdzie m.in. zagospodarowanie terenu i jego uporządkowanie, przebudowa i remont istniejącej sieci komunikacyjnej. W tym też wykonanie ścieżek pod rolkostradę i toru dla rowerzystów typu pump track.

Dotychczasowa brama wejściowa zostanie odnowiona. Stary plac zabaw zostanie zdemontowany, a w jego miejscu powstanie strefa aktywności fizycznej z nowymi urządzeniami.

W miejscu tym zaplanowano również budowę strefy relaksu z hamakami i miejscami do grillowania, a także instalację wybiegu dla psów. Dodatkową atrakcją będzie punkt widokowy na park oraz miejsce do zjeżdżania na sankach.

Park zyska też walor edukacyjny, a to za sprawą nowej strefy edukacyjno-przyrodniczej z tablicami, grami edukacyjnymi, domkami dla owadów i ogrodem deszczowym z nasadzeniami roślin wodolubnych. W miejscu tym będzie można również prowadzić lekcje plenerowe.

Teren przy Leopolda i LeRonda

Także teren przy ul. Leopolda i ul. LeRonda będzie na nowo zagospodarowany i uporządkowany.

Prace te powierzono firmie ABG Grzegorz Oleksa z Chorzowa, a ich koszt to ponad 7,9 mln zł. Na tym obszarze powstanie m.in. plac zabaw i strefa edukacyjna dla dzieci.

Przewidziano też utworzenie tam zielonego labiryntu, ogrodu sensorycznego z elementami edukacyjnymi i zielonego tunelu. Oko odwiedzających cieszyć mają polany i łąki kwietne, strefa edukacji ekologicznej oraz strefa widokowa.

Zmiany nad Ślepiotką

Dolina rzeki Ślepiotka zlokalizowana jest na odcinku od ul. Gen. Zygmunta Waltera-Jankego w stronę ul. Kościuszki. Jej obszar to ok. 3 ha. Wykonawca tego zadania wybuduje ciągi piesze, place zabaw, park dla psów, ogród społeczny. Powstanie tam również ścieżka edukacyjna.

Prace zostaną zrealizowane przez firmę Garden Designers z Lublina, a ich koszt to ponad 10 mln zł.

Katowicki Park Leśny

Nowe katowickie zielone inwestycje obejmą również przebudowę północnej części widowni i sceny kręgu tanecznego znajdującego się w Katowickim Parku Leśnym.

Pojawią się tam nawierzchnie dla pieszych oraz elementy małej architektury. Koszt prac to ponad 4,3 mln zł, a zrealizuje je Garden Designers z Lublina.

– Wszystkie te zadania, zgodnie z planem, mają mają zostać zakończone wiosną przyszłego roku – podsumowuje realizację projektu Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach. – Na obecnym etapie, ich wykonawcy mogą już przystępować do rozpoczęcia prac.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024