Śląscy samorządowcy opracowali kodeks dobrych praktyk w zamówieniach publicznych

Śląscy samorządowcy opracowali kodeks dobrych praktyk w zamówieniach publicznych
MŁ/PAP
09.01.2023, o godz. 13:39
czas czytania: około 2 minut
0

Śląscy samorządowcy stworzyli kodeks dobrych praktyk, mający usprawnić proces udzielania zamówień publicznych w miastach, gminach i powiatach. Wprowadzenie wspólnych zasad powinno podnieść jakość i ułatwić kontrolę działań w tym zakresie – wskazują autorzy opracowania.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Samorządy są ważnymi uczestnikami systemu zamówień publicznych, w którym – w skali ogólnopolskiej – ponad 33 tys. podmiotów publicznych zamawia rocznie produkty i usługi warte w sumie niespełna 200 mld zł.

Przed trzema laty została uchwalona nowa ustawa o zamówieniach publicznych, a w ub. roku wdrożono politykę zakupową państwa. Efektem ma być uczynienie systemu zamówień łatwiejszym i bardziej przyjaznym dla przedsiębiorców, przy zachowaniu jego przejrzystości.

Usprawnić proces zamówień publicznych

Inicjatywa stworzenia kodeksu dobrych praktyk, mającego pomóc gminom i powiatom w usprawnieniu procesu zamówień publicznych, wyszła od samorządowców ze Śląskiego Związku Gmin i Powiatów (ŚZGiP). To jedna z największych samorządowych organizacji w kraju, skupiająca ponad 150 jednostek samorządu z woj. śląskiego.

Nad kodeksem pracowała działająca w ramach Związku Komisja ds. Zamówień Publicznych. Autorami opracowania są: naczelnik Wydziału Zamówień Publicznych w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej dr Jarosław Rokicki i wiceprezydent Sosnowca Michał Zastrzeżyński.

„Kodeks ma na celu zapewnienie sprawnego działania samorządów w sferze zamówień publicznych, przy konieczności zachowania efektywności ekonomicznej w warunkach gospodarki rynkowej oraz w obliczu ciągłej kontroli społecznej i instytucjonalnej” – wskazują jego autorzy.

Samorządowcy podkreślają, że wdrożenie zawartych w kodeksie wskazówek nie wymaga żadnych zmian organizacyjnych czy proceduralnych w mieście, gminie czy powiecie. Chodzi natomiast o to, by przy zachowaniu dotychczasowej samodzielności w stosowaniu Prawa Zamówień Publicznych, każdorazowo zachowywać określone reguły.

„Mamy nadzieję, że wprowadzenie w samorządach takiej regulacji środowiskowej może stać się istotnym elementem standaryzacji i podnoszenia jakości procesu udzielania zamówień publicznych, a także prowadzenia kontroli zarządczej” – wyjaśnił dyrektor biura Śląskiego Związku Gmin i Powiatów Witold Magryś.

Komisja ŚZGiP ds. Zamówień Publicznych, w ramach której opracowano kodeks dobrych praktyk, została powołana decyzją Zarządu Związku w końcu 2020 r. Gremium to powstało z przekształcenia działającej od 2013 r. Grupy roboczej ds. zamówień publicznych. W skład Komisji wchodzą przedstawiciele wydziałów lub referatów urzędów gmin i starostw powiatowych, odpowiedzialni za realizację zadań z zakresu zamówień publicznych w swoich jednostkach.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024