Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Smog w czasie epidemii koronawirusa. Trują i kopciuchy, i samochody [WIDEO]

Smog w czasie epidemii koronawirusa. Trują i kopciuchy, i samochody [WIDEO]
Barbara Krawczyk
01.04.2020, o godz. 12:26
czas czytania: około 3 minut
1

Szerząca się pandemia koronawirusa ma nieoczekiwany wpływ na środowisko. Z danych Europejskiej Agencji Środowiska EEA (European Environment Agency) wynika, że w ostatnim czasie stężenie związków zanieczyszczających powietrze, a zwłaszcza dwutlenku azotu, wyraźnie spadło. Dlaczego?

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Analizując aktualny stan powietrza w Polsce i badając jaki jest wpływ pandemii na jakość powietrza, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Jednym z nich jest zanieczyszczenie powietrza pochodzące z komunikacji, kolejne to tzw. niska emisja, czyli zanieczyszczenie powietrza z gospodarstw domowych.

Pod uwagę należy wziąć także zanieczyszczenia przemysłowe (to akurat w Polsce proporcjonalnie nie jest znaczące). Istnieje zatem kilka sektorów gospodarki gdzie pandemia wywołuje zmiany, a te przekładają się później na jakość powietrza.

Wysoki poziom zanieczyszczeń pyłowych

– Jeżeli mówimy o niskiej emisji i o pyłach zawieszonych PM10 i PM2,5 to tutaj nie dostrzegamy znaczącej poprawy jakości powietrza. Polacy siedzą w domach. Domy są intensywnie ogrzewane, ponieważ mamy dosyć zimne noce oraz bezwietrzne, stosunkowo ciepłe dni czyli typową wiosenno-zimową pogodę. Zatem ilość zanieczyszczeń pyłowych, które są emitowane do powietrza jest w dużym uproszczeniu taka sama jak wcześniej  – mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

Wyjaśnia również, że fluktuacje poziomu tych zanieczyszczeń są też podobne. Oznacza to, że mamy bardzo wysokie stężenia pyłów zawieszonych w godzinach wieczornych oraz niskie stężenia w środku nocy bądź w środku dnia. Tego typu obraz zanieczyszczeń mamy w Polsce od wielu lat.

Gospodarka odpadami i BHP w czasach epidemii. Szkolenie online

Czyściej na ulicach

Inaczej jest na ulicach. Tam znacząco zmalał ruch kołowy. – Przeanalizowałem co się dzieje na stacji komunikacyjnej  w Warszawie na al. Niepodległości gdzie odbywa się pomiar tlenku azotu, który jest produkowany w silnikach spalinowych i przyczynia się zwykle do zanieczyszczenia powietrza – informuje Piotr Siergiej.

Wyniki pokazały, że między 5 a 25 marca średnie siedmiodniowe stężenia tlenków azotu spadły z 120 do 50 mikrogramów. Warto zaznaczyć, że jest to potężny spadek tego typu zanieczyszczeń. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę pyły zawieszone to na stacjach komunikacyjnych można dostrzec nawet wzrost zapylenia. Być może wpływ ma na to susza i silniejszy wiatr, który podnosi te pyły w powietrze.

– Nieodmiennie, największymi emitentami zanieczyszczeń są jednak wciąż tzw. kopciuchy. Mniej więcej połowa tych zanieczyszczeń, które obserwujemy nad Polską pochodzi z naszych domów – podkreśla Piotr Siergiej.

Tarcza antykryzysowa dla spółek komunalnych. Jak przetrwać epidemię? [WIDEO]

Nadejdą zmiany?

Optymistyczny jest jednak fakt, że wszyscy mamy świadomość, że trwająca obecnie pandemia się z w końcu kiedyś musi skończyć.

– To będzie czas na odbudowę gospodarki, na zastrzyki finansowe, które będą w stanie tę gospodarkę rozruszać. Pytanie jak to zrobimy? Czy będziemy dotować wysokoemisyjne gałęzie gospodarki czy jednak będziemy robić to metodą taką w której przykładowo dofinansujemy program „Czyste Powietrze” dzięki któremu będziemy mogli ocieplać nasze domy, wymieniać źródła ciepła na przyjazne dla środowiska – dopytuje Piotr Siergiej.

W efekcie będzie to pakiet stymulujący gospodarkę w Polsce. Będzie można zasilić polski przemysł, który np. produkuje rozmaite urządzenia cieplne. Warto przypomnieć, że rynek pomp ciepła rozwijał się w ostatnim okresie bardzo dynamicznie, podobnie fotowoltaika. – To jest dobry kierunek, w który powinna iść polska gospodarka – konkluduje Piotr Siergiej.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Ściema

Komentarz #115926 dodany 2021-01-06 13:34:06

Yhymmm :d

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024