Władze Polskiej Izby Gospodarki Odpadami opracowały program działań na najbliższe miesiące. Zasadniczą rolę odgrywa 10 sektorowych Komisji Izby, w pracach których uczestniczyć będzie ponad 150 osób. Najliczniejsza komisja, ds. zagospodarowania odpadów przemysłowych i niebezpiecznych, liczy ponad 30 członków. Prace w komisjach ruszą z początkiem sierpnia. Jeszcze w czerwcu, z inicjatywy Komisji ds. zagospodarowania odpadów pochodzenia zwierzęcego, odbyło się spotkanie z przedstawicielami resortów rolnictwa i środowiska, służb weterynaryjnych, przedsiębiorców z sektora mięsnego i utylizacyjnego oraz placówek badawczych. Obradom tym przewodniczył Jerzy Pilarczyk, Sekretarz Stanu w MRiRW. Uczestnicy spotkania poszukiwali rozwiązań alarmującej sytuacji, w związku z wprowadzonym przez UE zakazem stosowania mączek mięsno-kostnych w paszach dla zwierząt gospodarskich. W efekcie spotkania uzgodniono i sformułowano postulaty pod adresem poszczególnych resortów, które trafią niebawem pod obrady Rady Ministrów. Proponuje się m.in. wykorzystanie mączek jako komponentów niektórych paliw alternatywnych oraz nawozów, dofinansowanie niezbędnych w tym sektorze inwestycji ze środków budżetowych oraz funduszy ochrony środowiska, powszechne ubezpieczenia zwierząt gospodarskich oraz przywrócenie preferencyjnych linii kredytowych.


(dm)

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?