Niestety, kolejne samorządy z dużym opóźnieniem uchwalają regulaminy utrzymania czystości i porządku w gminach oraz wydają zarządzenia w sprawie warunków, jakie muszą spełniać przedsiębiorcy zajmujący się odbiorem odpadów. Przy bardzo napiętych terminach realizacji naszych zobowiązań wynikających z Traktatu Akcesyjnego i dyrektyw odpadowych to ponad półroczne opóźnienie może istotnie zagrozić osiągnięciu wysokich poziomów odzysku i recyklingu odpadów. Dlatego niesłychanie ważna jest jakość tych lokalnych uregulowań oraz żelazna konsekwencja w ich wprowadzaniu i egzekwowaniu. Do Polskiej Izby Gospodarki Odpadami od kilku miesięcy trafiają liczne wnioski z prośbą o interwencję, wynikające z braku zrozumienia przez część samorządów ratio legis przepisów wprowadzonych ubiegłoroczną nowelizacją prawa odpadowego (Ustawa z 29 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych innych ustaw).

Po co zawracać sobie głowę kosztowną usługą jaką jest selektywna zbiórka?

Jeden z takich przypadków dotyczy sporej aglomeracji, w której prezydent wydał zarządzenie zwalniające przedsiębiorców zajmujących się odbiorem odpadów od prowadzenia selektywnej ich zbiórki. Mimo interwencji przedsiębiorców w tej sprawie prezydent podtrzymał swoje stanowisko, motywując je tym, iż firma odbierająca odpady, nie dysponująca odpowiednim sprzętem...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?