Najprostszym sposobem wykorzystania wody opadowej do nawadniania zieleni są ogrody deszczowe (ang. rain garden). Nie wymagają one specjalistycznych technologii ani inżynierskich urządzeń wspomagających, za to mogą być stosowane zarówno w ogrodach przydomowych, jak i na terenach miejskich, zapewniając bujną zieleń przez cały sezon.

Rolą deszczowych ogrodów jest odbieranie spływów opadowych z powierzchni nieprzepuszczalnych, takich jak dachy, chodniki, place, ulice (o małej częstotliwości ruchu). Woda gromadzona w ogrodzie deszczowym wsiąka w podłoże, zasilając wody podziemne, a jednocześnie nawadnia rośliny użyte do obsadzenia ogrodu. Dzięki temu możemy się cieszyć pięknym, samoutrzymującym się ogrodem.
 
Budowa ogrodu
Budowa ogrodu deszczowego jest bardzo prosta. Wyglądem przypomina niewielkie zagłębienie przywołujące na myśl dziurę w ziemi, najczęściej o kształcie owalnym. Obniżenie o płaskim dnie obsadzone jest roślinnością, także na skarpach oraz wzdłuż brzegów zagłębienia. Trzeba przy tym pamiętać, że przy wykopywaniu dziury w ziemi naruszamy strukturę i układ profilu glebowego, a przede wszystkim usuwamy najbardziej wartościową warstwę ziemi, bogatą w składniki odżywcze, toteż przed posadzeniem roślin należy glebę pokryć mierzwą i nawieźć kompostem. Ponieważ głównym zadaniem jest przesiąkanie wody w głąb gruntu, gleba pod ogród deszczowy powinna mieć...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?