Prawo zamówień publicznych

Nowe obowiązki zamawiającego

W związku z wejściem w życiem 23 grudnia 2013r. przepisów Ustawy z 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy Prawo zamówień publicznych (P.z.p.) zwiększyły się obowiązkizamawiającego. Nowelizacja ta wprowadziła nowe rozwiązania prawne, mające bardzo duże znaczenie dla wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego, którego przedmiotem jest wykonanie robót budowlanych, a co za tym idzie również  inwestycji drogowych.

Rozwiązania te dotyczą praw i obowiązków zamawiającego, wykonawców, podwykonawców, dostawców i usługodawców.

Uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej to właściwie pierwszy etap procesu inwestycyjnego. Kolejnym jest wyłonienie przez inwestora wykonawcy robót. Gminy, jako dysponenci środkówpublicznych, do wyłonienia wykonawcy zobowiązane są stosować przepisy Ustawy z 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych.

Z uwagi na specyfikę inwestycji drogowej, powodującej konieczność wykonania szeregu robót branżowych przy wykorzystaniu bardzo zróżnicowanego zakresu materiałów, wprowadzone w P.z.p.zmiany będą szczególnie widoczne przy realizacji właśnie tego typu umów. Przy inwestycjach drogowych mamy bowiem do czynienia z bardzo wieloma rodzajami robót budowlanych? takimi jak roboty mostowe, ziemne i bitumiczne, przebudowa urządzeń obcych czy wykonanie zieleni drogowej. Wymagają one zapewnienia d...