2015 rok w ciepłownictwie systemowym
Według ekspertów, sprawnie funkcjonujący aparat ustawodawczy państwa musi być oparty na ścisłych zasadach tworzenia legislacji. Bazę powinny stanowić dokumenty strategiczne wyznaczające kierunki działań. Na ich podstawie winny być tworzone akty prawne, w oparciu o które w miarę potrzeby będą rozpisywane szczegółowe programy funkcjonalne. Z racji przynależności Polski do UE zawsze musimy rozpatrywać dwa poziomy legislacji ? unijny i krajowy, gdyż przy tworzeniu prawa rząd musi współpracować z Unią. Dlatego podsumowanie ubiegłego roku oprzemy właśnie na takiej logice tworzenia prawa.
Dokumenty strategiczne
W 2015 r. uzgodniono cele polityki klimatycznej UE w latach 2021-2030. Jej główne wytyczne to redukcja emisji gazów cieplarnianych w 2030 r. w stosunku do 1990 r. o co najmniej 40%, poprawa efektywności energetycznej o 27% oraz osiągnięcie co najmniej 27-procentowego udziału źródeł odnawialnych w całkowitym zużyciu energii. Około połowa ogólnego wysiłku redukcyjnego zostanie wykonana przez system handlu uprawnieniami do emisji EU ETS. Przewiduje się, że redukcja emisji gazów cieplarnianych objętych systemem EU ETS sięgnie w 2030 r. 43% w stosunku do poziomu emisji w 2005 r.
W grudniu ub.r. Komisja Europejska przyjęła pakiet dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym. Jego celem jest stymulowanie procesu przechodzenia Europy na gospodarkę o obiegu zamkniętym (poprzez zwiększenie recyklingu), która poprawi konkurencyjność Unii....