Czy prowadzenie badań naukowych nad nowymi technikami zagospodarowania odpadów wymaga uzyskania zezwolenia na przetwarzanie odpadów?

Problem konieczności uzyskania zezwolenia na przetwarzanie odpadów przez naukowców prowadzących badania nad nowymi technologiami ich zagospodarowania został poruszony ponad cztery lata temu przez K. Gruszeckiego (Gruszecki K., Naukowcy przestępcami, ?Przegląd Komunalny? 7/2011).

Od tego czasu jednak w regulacjach dotyczących zagospodarowania odpadów nastąpiła prawdziwa rewolucja, włącznie z uchwaleniem zupełnie nowej ustawy o odpadach z 14 grudnia 2012 r. oraz dokonaniem jej kilkukrotnej nowelizacji. Problem poruszony w tytule artykułu wciąż jest jednak aktualny, bowiem nie został on dostrzeżony przez ustawodawcę ani w toku prac nad nową ustawą o odpadach, ani przy pracach nad żadną z przeprowadzonych od 2013 r. nowelizacji.

W obecnie obowiązującym stanie prawnym funkcjonuje generalny obowiązek uzyskania zezwolenia na zbieranie oraz przetwarzanie odpadów. Wyraża go art. 41 ust. 1 Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (u.o.). Niewątpliwie prowadzenie badań w zakresie nowych metod zagospodarowania odpadów jest w istocie ich przetwarzaniem, zgodnie bowiem z art. 3 ust. 1 pkt 21 pod pojęciem tym należy rozumieć wszystkie procesy odzysku lub unieszkodliwiania, w tym przygotowanie poprzedzające odzysk lub unieszkodliwianie odpadów.

Katalog podmiotów

Ust...