Polskie miasta mają jeszcze dużo do zrobienia, jeśli chodzi o adaptację do zmian klimatu. Główne wyzwania to łagodzenie skutków ekstremalnych upałów, oczyszczanie powietrza, przeciwdziałanie powodziom miejskim, odciążanie kanalizacji miejskiej w przypadku nawalnych opadów. Nie sprzyjają temu niestety dotąd stosowane w niektórych małych i dużych miastach metody, które doczekały się już wiele mówiącej nazwy „betonoza”.

W sytuacji kiedy doświadczamy negatywnych skutków ocieplenia klimatu, potrzebna jest zmiana myślenia o rewitalizacji miast. Dlatego tak cenne są dobre wzory, pokazujące, że jednym z elementów udanej rewitalizacji obszarów zurbanizowanych jest zastosowanie błękitno-zielonej infrastruktury. Poniżej prezentujemy skandynawskie przykłady rewitalizacji, które sprzyjają adaptacji miast do zmian klimatu.

Proekologiczne rozwiązania dzielnicy Bo01 w szwedzkim Malmö

Bo01 w Malmö w Szwecji to nowatorskie osiedle, zrównoważona dzielnica mieszkaniowa, w której udało się połączyć funkcje mieszkaniowe i miejskie życie z dbaniem o środowisko. Nazwa Bo01 jest skrótem od szwedzkiego czasownika „bo”, oznaczającego „mieszkać”, i roku 2001, kiedy powstała realizacja. Dzielnica położona jest na terenie nieużyt...