Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Nawadniają lasy wodą z kopalni

Nawadniają lasy wodą z kopalni
R.G.
17.10.2023, o godz. 12:50
czas czytania: około 3 minut
0

W związku z nasilającym się w Europie zjawiskiem deficytu wody i związaną z tym suszą, rośnie znaczenie projektów zmierzających do przeciwdziałania niedoborom wody. Ciekawym przykładem tego rodzaju działania jest pionierski projekt retencyjny realizowany obecnie na Kujawach.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Projekt polega na przepompowywaniu wody z odwodnienia wyrobisk kopalni wapienia na terenie Zakładu Górniczego Kujawy – Lafarge w Bielawach do zbiorników retencyjnych na terenie lasów Nadleśnictwa Gołąbki.

Nawadniają obszary nadleśnictwa 

Projekt nawadniania na terenie Nadleśnictwa Gołąbki ma być odpowiedzią na dwa zjawiska: suszę w lasach i nadmiar wody w wyrobiskach Zakładu Górniczego Kujawy.

– Z jednej strony woda gromadząca się w wyrobiskach jest nieodzownym elementem górniczej codzienności, zaś z drugiej – woda opadowa, związana z występowaniem deszczów o charakterze nawalnym, może powodować szczególne zagrożenie – zauważa Hubert Włodarski, dyrektor Zakładu Górniczego Kujawy Lafarge. – Dotychczas woda z odwodnienia kopalni była odprowadzana do Noteci. Natomiast teraz trafi tutaj, na obszary leśne.

Lafarge i Gołąbki

W 2017 roku przedstawiciele Lafarge w Polsce i Lasów Państwowych z Nadleśnictwa Gołąbki podpisali umowę na mocy której rozpoczęto prace koncepcyjne, a następnie projektowe obejmujące instalację do odprowadzenia wody z terenu kopalni.

Wspólny projekt umożliwił przekazanie wody z odwodnienia wyrobisk Zakładu Górniczego Kujawy do nawadniania terenów leśnych.

– Wspólnie znaleźliśmy obustronnie korzystne rozwiązanie: woda z Zakładu Górniczego Kujawy Lafarge nawodni pałuckie lasy – zapewnia Jarosław Molendowski, p. o. dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. – Siedem lat przygotowań do realizacji tego przedsięwzięcia doprowadziło do historycznego momentu inauguracji procesu przepompowywania wody z wyrobisk górniczych do zbiorników retencyjnych, usytuowanych w lesie.

Wodna ulga dla lasów

To nowatorskie rozwiązanie pozwoli dostarczyć do 750 tys. metrów sześciennych wody w ciągu każdego roku do lasów, które cierpią z powodu jej niedoborów.

– Śmiało można powiedzieć, że dostarczymy coś więcej niż tylko wodę, dostarczymy życie w miejsc, w których wraz z utratą wody go zabrakło – dodaje Dariusz Kośmider, Inżynier nadzoru, p.o. nadleśniczego Nadleśnictwa Gołąbki.

Zastawki, progi i spiętrzenia

Dodajmy, że Leśnicy z Nadleśnictwa Gądki, od ponad 20 lat podejmują starania o to, by zapewnić wodę w lasach i nie pozwolić jej odpłynąć.

Do tej pory budowano tam zastawki, progi, spiętrzenia i zbiorniki retencyjne. Teraz, wspólnie z Lafarge, realizowane jest nowe przedsięwzięcie.

Recykling i oszczędność wody

Lafarge w Polsce, w ramach strategii zrównoważonego rozwoju realizuje projekty retencji wód opadowych na terenie wszystkich kopalni i zakładów kruszywowych należących do firmy, maksymalizuje też udział wody z recyklingu i dąży do obniżenia o 15 proc. zużycia wody.

Jak zapewnia kierownictwo Lafarge w Polsce, na bieżąco też rekultywowane są wszystkie tereny poeksploatacyjne. Realizowane są również plany zarządzania bioróżnorodnością we wszystkich kopalniach.

Projekt z unijnym dofinansowaniem 

Dodajmy, że uroczyste otwarcie projektu małej retencji wodnej pn.: ,,Program nawadniania obszaru leśnictw Szczepanowo i Niedźwiedzi Kierz z wykorzystaniem wody kopalni kruszywa Wapienno” nastąpiło 12 października br.

Na realizację tego projektu Nadleśnictwo Gołąbki pozyskało środki z Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 finansowanego z Funduszy Europejskich.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3B WK BDO OSADY ŚCIEKOWE WBINAR [19.11-28.11.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024