Szczególnie gorąco polecamy sesję 5 tegorocznego Kongresu ENVICON pt.: „Gospodarka wodno-ściekowa”, która odbędzie się w drugim dniu ENVICONU, czyli 13 grudnia 2023 r. (początek o godz. 10:00). W ramach tej sesji wystąpienie wprowadzające pt.: „Analiza i ocena sytuacji oraz stanu przedsiębiorstw branży wodociągowo-kanalizacyjnej w skali kraju i w regionach” wygłosi prezes Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” Paweł Sikorski.
Taryfy i rola regulatora
Natomiast o godz. 10:30 rozpocznie się panel dyskusyjny pt.: „Taryfy i rola regulatora, efektywne zarządzanie przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym”. Główne zagadnienia, którymi zajmą się uczestnicy panelu, to:
- Taryfikator centralny czy stawki w rękach gmin? A może coś pośredniego?;
- Ocena i analiza obecnego stanu prawnego oraz perspektyw zmian w prawie taryfowym;
- Prawo taryfowe a inflacyjna drożyzna (prąd, gaz), wpływ czynników finansowych na funkcjonowanie przedsiębiorstw;
- Katalog akceptowalnych przez regulatora nakładów finansowych (zastrzeżenia Najwyżej Izby Kontroli w stosunku do świadczonych usług poza zakresem powołania spółki);
- Produkcja i odzysk energii w oczyszczalniach ścieków, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnienia osadów, nowelizacja dyrektywy ściekowej;
- Samodzielność energetyczna przedsiębiorstw branży wodociągowo-kanalizacyjnej (funkcjonowanie, efektywność, klastry, rola OZE);
- Kontrole WIOŚ – katalog zastrzeżeń (m.in. osady, ujęcia wody).
Postępowanie w sytuacjach nadzwyczajnych
O godz. 12:00 rozpocznie się drugi tematyczny panel dyskusyjny pt.: „Postępowanie w sytuacjach nadzwyczajnych, utrzymanie infrastruktury krytycznej i cyberbezpieczeństwo sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, bezpieczeństwo wody”. Uczestnicy panelu dyskusyjnego poruszą następujące tematy:
- Rola sztabów kryzysowych i krajowy system reagowania na sytuacje nadzwyczajne;
- Sytuacje kryzysowe i przedsiębiorstwa branży wod-kan pod lupą NIK;
- Zachodniopomorskie doświadczenia w warunkach blackoutu;
- Cyberbezpieczeństwo w branży wod-kan w warunkach zagrożenia konfliktami zbrojnymi i wojną hybrydową;
- Dyrektywa w zakresie bezpieczeństwa wody, zagrożenie bakteryjne, mikrozanieczyszczenia.
Postulaty dla posłów, senatorów i samorządowców
W obydwu powyższych przypadkach panelistami będą branżowcy – przedstawiciele stowarzyszeń i przedsiębiorstw branży wod-kan, reprezentanci administracji państwowej i samorządowej oraz instytucji odpowiedzialnych za wdrażanie zadań w wyżej opisanych zakresach. Zasadniczym i podstawowym celem obydwu debat będzie wypracowanie postulatów, które zostaną skierowane do nowo wybranych posłów i senatorów RP oraz przyszłych samorządowców następnej kadencji z intencją podjęcia działań mających poprawić i uzdrowić sytuację i warunki działania branży wod-kan.
Zapisy i informacja
Więcej informacji o bogatym merytorycznie programie i możliwościach udziału w 27. Kongresie Ochrony Środowiska ENVICON znaleźć można pod internetowym adresem: envicon.abrys.pl.
Komentarze (0)