– Badanie potwierdziło 17 różnych bakterii grupy coli – mówiła w środę, 13 grudnia br., Danuta Kmieciak, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pile. – Jutro rano (czwartek 14 grudnia – przyp. red.), przez akredytowane laboratorium zostanie pobrana ponownie woda. Można mieć bowiem wątpliwości do poprawności pobrania próbki. Nie zrobił tego autoryzowany próbkobiorca, tylko pani sama wzięła butelkę i pobrała wodę.
Potwierdzenie wyników badań
Badanie – zgodnie z zapowiedzią 14 grudnia przeprowadzono, a jego wynik potwierdził obecność bakterii w wodzie. W efekcie nie nadaje się ona do spożycia.
– Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pile, na podstawie przeprowadzonych badań w wodociągu publicznym Miasteczko – Brzostowo, informuje, iż jakość wody nie spełnia wymagań określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. 2017r., poz. 2294) pod względem bakteriologicznym z uwagi na obecność bakterii grupy coli. Woda jest nieprzydatna do spożycia przez ludzi – stwierdza Danuta Kmieciak, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pile. – Wody nie wolno wykorzystywać do picia, przygotowania posiłków, do mycia i płukania warzyw oraz owoców, do produkcji żywności, mycia naczyń i powierzchni mających kontakt z żywnością. Obecnie, woda jest chlorowana. Ma to na celu dezynfekcję sieci i usunięcie bakterii. W ulicy Ogrodowej trwa chlorowanie i płukanie sieci. Potrwa ono do momentu, aż pojawią się wyniki ujemne i bakterie znikną z sieci wodociągowej – dodaje dyrektor Danuta Kmieciak.
Urząd Miasta i Gminy dostarczył mieszkańcom wodę, która nadaje się do spożycia. Jest ona dostępna przy miejscowej posesji z nr 26. Przy okazji trwa też wyjaśnianie przyczyn skażenia.
Wodociąg Grabionna-Okaliniec
Na tym jednak nie koniec niepokojących doniesień z gminy Miasteczko Krajeńskie. W tym przypadku rzecz dotyczy wodociągu Grabionna-Okaliniec, który zaopatruje w wodę takie miejscowości jak: Grabionna, Okaliniec, Pobórka Wielka, Pobórka Mała, Tomaszewo, część Arentowa nr 14-30.
– Mieszkaniec wykonał badanie i powiadomił nas o tym, że są przekroczenia – informuje Danuta Kmieciak, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pile. – Wyniku jednak nie chciał pokazać, dlatego 21 grudnia udajemy się na miejsce i pobierzemy własne próbki wody do badania laboratoryjnego.
Podejrzenie występowania groźnych bakterii
W wodociągu tym podejrzewa się obecność w wodzie bakterii grupy coli oraz Escherichia coli. Sytuacja może więc być jeszcze bardziej poważna.
Urząd Miasta i Gminy w Miasteczku Krajeńskim na bieżąco monitoruje sytuację i jest w ciągłym kontakcie m.in. z “sanepidem”.
– Natychmiastowo podjęliśmy działania i trwają działania naprawcze – zapewnia Katarzyna Borowska, sekretarz Urzędu Miasta i Gminy Miasteczko Krajeńskie. – Czekamy na kolejne wyniki prób wody. Liczymy na to, że sytuacja wkrótce się wyjaśni.
Woda tylko do toalet
Mieszkańcom wyżej wymienionych miejscowości, dla ich bezpieczeństwa, już teraz nie wolno wykorzystywać wody nie tylko do picia, przygotowania posiłków, mycia i płukania warzyw oraz owoców, do produkcji żywności, mycia naczyń i powierzchni mających kontakt z żywnością, ale także do kąpieli i prac porządkowych. W zasadzie, najlepiej w ogóle nie przekręcać kurków z wodą. A jedyne co można, to spłukiwać tego rodzaju wodą toalety.
– Najważniejsze jest to, aby odpowiednie służby dostarczyły mieszkańcom wodę przydatną do spożycia. Wiemy, że tak się dzieje – podsumowuje Danuta Kmieciak, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pile.
Komentarze (0)