Na realizację projektu pn. ,,Modernizacja gospodarki elektroenergetycznej, cieplnej i biogazowej na terenie Oczyszczalni Ścieków Płaszów w Krakowie przy ul. Kosiarzy 3″, pozyskano środki z Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Funduszy Norweskich, przyznawanych przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim.
Własna energia i ciepło
W ramach powyższego projektu, na terenie oczyszczalni ścieków Płaszów wybudowano dwa nowoczesne zbiorniki biogazu, każdy o pojemności 3080 m3. W efekcie, do dotychczas pracujących jednostek kogeneracyjnych dołączyły dwa nowe moduły z niskoemisyjnymi silnikami, które zwiększyły możliwości produkcji energii elektrycznej i cieplnej obiektów.
Składową projektu była również modernizacja układu elektroenergetycznego oczyszczalni, dzięki której praca niektórych urządzeń jest możliwa bez konieczności zasilania ich z miejskiej sieci.
W modernizowanej oczyszczalni w Płaszowie powstała również nowa sieć cieplna wykorzystująca ciepło ze Stacji Termicznej Utylizacji Osadów, które ogrzewa punkt zrzutu zanieczyszczeń z miejskiego systemu kanalizacyjnego.
Efektywne wykorzystanie biogazu
Nowe zbiorniki mogą pracować w szerszym zakresie napełnienia (20% – 100%), co umożliwia efektywniejsze wykorzystanie produkowanego biogazu. Zainstalowane jednostki kogeneracyjne pokrywają prawie 50% zapotrzebowania oczyszczalni na energię elektryczną i 100% zapotrzebowania na ciepło.
Miesięczna produkcja energii elektrycznej z kogeneracji wynosi około 1000 MWh i 3600 GJ energii cieplnej, dzięki temu zmniejsza się ilość energii zakupionej od dostawców zewnętrznych.
Ponad 6,5 mln dofinansowania
Projekt pn. ,,Modernizacja gospodarki elektroenergetycznej, cieplnej i biogazowej na terenie Oczyszczalni Ścieków Płaszów w Krakowie przy ul. Kosiarzy 3″, zrealizowano przy wsparciu z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 w ramach programu “Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”, obszar programowy “Energia odnawialna, efektywność energetyczna, bezpieczeństwo energetyczne”.
Koszt ogólny jego realizacji zamknął się w kwocie w wysokości 17 935 245 zł, a wartość dofinansowania z funduszy EOG zyskała pułap rzędu: 6 561 675 zł.
Komentarze (0)