Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Podwyżki cen ciepła? Resort energii w tym miesiącu ma wypracować, jak ich uniknąć

Podwyżki cen ciepła? Resort energii w tym miesiącu ma wypracować, jak ich uniknąć
KP/PAP
06.08.2025, o godz. 8:40
czas czytania: około 2 minut
0

– W tym miesiącu chcemy mieć już wypracowane rozwiązanie dla ciepłownictwa, chcemy celować w najbardziej potrzebujących – zadeklarował w rozmowie ze środową „Rzeczpospolitą” minister energii Miłosz Motyka. Nawiązał też do mrożenia cen prądu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

Pytany o to, czy resort energii ma pomysł, jak utrzymać niższe ceny energii, ponieważ sprzedawcami energii są spółki giełdowe, którym trudno narzucić coś wbrew interesom samych spółek, odpowiedział, że “są to też spółki z udziałem Skarbu Państwa, a więc i naszym”.  – Mamy plan, jak utrzymać niższe ceny energii. Jest jednak za wcześnie na zdradzanie szczegółów. Przede wszystkim, chcemy wydłużyć mrożenie cen energii do końca roku, a do tego potrzebujemy decyzji prezydenta – mówił Motyka.

Dopytywany o to, co z cenami od początku przyszłego roku, stwierdził, że resort widzi dzisiaj “absolutnie przestrzeń do tego, aby wnioski taryfowe do prezesa URE były składane na dużo niższe kwoty niż te, które są obecnie”. – Tak się kształtują ceny energii na giełdzie – dodawał minister energii.

Co z cenami ciepła?

Został zapytany również o ceny ciepła. Jak podano w wywiadzie, niektóre ciepłownie bez dalszego mrożenia cen ciepła będą zmuszone do podwyżek cen. Przykładem jest Ruda Śląska, gdzie podwyżki mogą sięgnąć blisko 90%.

– Ciepłownictwo przejmujemy od resortu klimatu i mamy już zaplanowany harmonogram prac nad pakietem osłonowym. Nie czekamy i w tym miesiącu, po dyskusji z resortem finansów, chcemy mieć już wypracowane rozwiązanie. Chcemy celować w najbardziej potrzebujących – podkreślił Miłosz Motyka.

Przekazał, że bony ciepłownicze, a więc nowy pakiet osłonowy dla najbiedniejszych na ten rok, może kosztować szacunkowo 300-500 mln zł. – Na przyszły rok około miliarda zł. Wszystko jednak zależy od przyjętego wariantu, bo mamy wypracowanych kilka. Jest to przedmiot rozmów z Ministerstwem Finansów co do parametrów wsparcia. Naszym zdaniem interwencja państwa jest potrzebna – ocenił minister. 

Zamrożone ceny prądu

Wczoraj sejm przegłosował z kolei ustawę wiatrakową wraz z większością senackich poprawek. Znalazły się tam zapisy o zamrożeniu cen energii elektrycznej. W związku z tym cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych pozostanie zamrożona na poziomie 500 zł/MWh do końca 2025 roku. 

“Bez tej zmiany mrożenie cen obowiązywałoby do końca września br., a od października gospodarstwa domowe byłyby rozliczane zgodnie z wysokością taryf sprzedawców energii” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Klimatu i Środowiska. By zapobiec podwyżkom cen energii, rząd zdecydował o przedłużeniu mechanizmu i objęcia nim całego 2025 roku.

Sejm przyjął ustawę, która zamraża ceny prądu i odblokowuje energetykę wiatrową

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d odpady z kanalizacji webinar [22.06-14.07.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2026