Gatunki inwazyjne w Polsce. Emocje kontra fakty
Gatunki inwazyjne stały się jednym z najgorętszych tematów w branży zieleni miejskiej. Wiele gatunków rodzimych nie radzi sobie już tak, jak byśmy tego chcieli. Postępujące zmiany klimatu, pogorszenie się warunków do wzrostu – zwłaszcza w miastach – sprawiają, że tylko te najmniej wymagające rośliny są w stanie zazieleniać otaczającą nas przestrzeń.
Na targach Zieleń to Życie 2025 odbyła się debata poświęcona gatunkom inwazyjnym. Debata, po której wciąż stygną emocje, ale która pokazała, jak wiele jest jeszcze do zrozumienia i wdrożenia. Pojawiają się pytania: Jak przyczyniliśmy się do ekspansji? Czy teraz mamy wpływ na to, co się dzieje? Jaki kierunek powinniśmy przyjąć w przyszłości? Bez wątpienia to my, ludzie, ponosimy odpowiedzialność za zmiany w przyrodzie wokół nas. Kluczowe jest spokojne i merytoryczne podejście do problemu zamiast podsycania strachu czy wchodzenia w niepotrzebne konflikty.