Rządowe propozycje do dopracowania
Podczas posiedzenia zarządu ZMP w Kołobrzegu 26 września br. jego uczestnicy zajęli się sprawami finansów samorządów, planami w dziedzinie energetyki oraz planami wprowadzenia ustawy o najmie senioralnym.
W sprawie projektu ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (UD239), wprowadzającego umowę najmu senioralnego jako nowe rozwiązanie, zdecydowano o przekazaniu uwag z miast. Członkowie zarządu ZMP dobrze ocenili pomysł wsparcia seniorów, ale uznali, że wymaga on dopracowania. Wyzwaniem dla samorządów mogą bowiem okazać się np. kwestie infrastrukturalne. Chodzi o dostępność mieszkań na parterze lub z dostępem do windy. Ważne dla osób starszych jest też to, aby w pobliżu tych lokali znajdowały się sklepy i przychodnie. Spełnienie tych wszystkich warunków może być dla samorządów najtrudniejsze.