Podczas posiedzenia zarządu ZMP w Kołobrzegu 26 września br. jego uczestnicy zajęli się sprawami finansów samorządów, planami w dziedzinie energetyki oraz planami wprowadzenia ustawy o najmie senioralnym. W sprawie projektu ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (UD239), wprowadzającego umowę najmu senioralnego jako nowe rozwiązanie, zdecydowano o przekazaniu uwag z miast. Członkowie zarządu ZMP dobrze ocenili pomysł wsparcia seniorów, ale uznali, że wymaga on dopracowania. Wyzwaniem dla samorządów mogą bowiem okazać się np. kwestie infrastrukturalne. Chodzi o dostępność mieszkań na parterze lub z dostępem do windy. Ważne dla osób starszych jest też to, aby w pobliżu tych lokali znajdowały się sklepy i przychodnie. Spełnienie tych wszystkich warunków może być dla samorządów najtrudniejsze. 

Finanse do zmiany

W kwestii projektu ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (UD100) członkowie zarządu ZMP postanowili, żeby nie opiniować tej propozycji, ale przekazać uwagi z miast do jej twórców, tak by mogli je uwzględnić jako autopoprawki na kolejnych etapach prac legislacyjnych. Zgłoszono zastrzeżenie dotyczące zasadności wprowadzenia obligatoryjnego audytu. Z kolei negatywną opinię wydano wobec projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorz...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?