Reklama

AD1A PZO 2026 [13.05-09.06.26]

22. konferencja „Termiczne Przekształcanie Odpadów. Odzysk Energii” – czas start

22. konferencja „Termiczne Przekształcanie Odpadów. Odzysk Energii” – czas start Abrys
KP
05.11.2025, o godz. 12:21
czas czytania: około 2 minut
0

W Łochowie rozpoczęła się właśnie 22. konferencja „Termiczne Przekształcanie Odpadów. Odzysk Energii” – najważniejsze w Polsce spotkanie branży zajmującej się odzyskiem energii z odpadów. Przez trzy dni eksperci, samorządowcy, inwestorzy i przedstawiciele instalacji WtE będą dyskutować o przyszłości sektora, nowych regulacjach oraz roli instalacji termicznego przekształcania w systemie energetycznym kraju.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

Tegoroczna edycja to kontynuacja rozmów o planowanych inwestycjach, finansowaniu projektów oraz coraz bardziej wymagających uwarunkowaniach prawnych i środowiskowych. Program został zbudowany w formie bloków tematycznych, które pokazują, jak szeroki i interdyscyplinarny jest dziś temat odzysku energii z odpadów.

Plan konferencji

Podczas konferencji poruszane będą m.in. następujące zagadnienia:

  • Regulacje i kierunki rozwoju – wdrażanie systemu ETS2 w UE, jego wpływ na sektor ITPO, krajowe regulacje odpadowe i energetyczne, a także miejsce instalacji w Krajowym Planie na rzecz Energii i Klimatu do 2030 r.
  • Finansowanie inwestycji – modele PPP, środki unijne, rola banków i funduszy inwestycyjnych, a także kwestie „bankowalności” projektów, decyzji środowiskowych i pozwoleń.
  • Ryzyka i przygotowanie projektów – identyfikacja głównych ryzyk inwestycyjnych oraz sposoby ich minimalizowania, w tym poprzez współpracę regionalną i wymianę doświadczeń w Europie Środkowo-Wschodniej.
  • Technologie i eksploatacja – nowe rozwiązania dla instalacji WtE, modernizacja istniejących obiektów, zwiększanie efektywności energetycznej, zagospodarowanie żużli oraz wyzwania dla systemów ciągłego monitoringu emisji.
  • Rola w systemie energetycznym – ITPO jako źródło ciepła systemowego, integracja z OZE, możliwości wykorzystania energii do produkcji wodoru oraz znaczenie magazynowania energii.
  • Wymiar społeczny – komunikacja z mieszkańcami, budowanie akceptacji społecznej, edukacja dotycząca wpływu instalacji na środowisko i prezentacja dobrych praktyk z polskich i zagranicznych miast.

Konferencję uzupełnią sesje poświęcone odpadom niebezpiecznym i medycznym oraz wyjazd studyjny do Warszawskiej Wytwórni Energii, gdzie uczestnicy będą mogli zobaczyć w praktyce nowoczesne rozwiązania WtE.

Networking i prezentacja rozwiązań

Dodatkowo konferencja ma być miejscem intensywnej wymiany doświadczeń między przedstawicielami instalacji działających, projektowanych i dopiero planowanych. W programie przewidziano panele dyskusyjne z udziałem samorządów dużych miast i mniejszych gmin, które szukają optymalnego modelu zagospodarowania frakcji resztkowej.

Uczestnicy będą rozmawiać także o rosnących kosztach zagospodarowania odpadów, presji wynikającej z celów recyklingu oraz konieczności redukcji emisji gazów cieplarnianych. Ważnym elementem wydarzenia jest część wystawiennicza, gdzie prezentowane są rozwiązania technologiczne i usługi dla sektora WtE.


Zarządzanie frakcją palną odpadów komunalnych w Polsce. Diagnoza i rekomendacje

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1b odpady budowlane [25.04-09.06.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2026