Zmarnowane ciepło odpadowe
Dyrektywa RED III oraz wytyczne Komisji Europejskiej otworzyły możliwość zakwalifikowania ciepła z instalacji termicznego przekształcania odpadów jako ciepła odpadowego. Skorzystali z niej Niemcy, Austriacy i Francuzi. Pozostaje pytanie – dlaczego wciąż nie robi tego Polska?
Wraz z rosnącą presją regulacyjną ze strony Unii Europejskiej, wymuszającą transformację systemów ciepłowniczych w kierunku energii z odnawialnych źródeł i ciepła odpadowego, temat odzysku energii ze spalarni odpadów nabiera strategicznego znaczenia.
Czy decyzja polskiego rządu, by utrzymywać restrykcyjną interpretację wykluczającą spalarnie z katalogu źródeł ciepła odpadowego, ma racjonalne podstawy? A może to raczej efekt lęku przed zmianą lub ideologicznego uporu?