Termiczne przekształcanie odpadów staje się jednym z kluczowych elementów transformacji energetycznej w Polsce. Podczas 22. Konferencji „Termiczne przekształcanie odpadów. Odzysk energii” dominowały pytania o opłacalność, dostęp do technologii, źródła finansowania oraz o przyszłą pozycję ITPO w unijnym i krajowym systemie energetycznym.  Wnioski płynące z debat i wizytacji instalacji są jednoznaczne: Polska potrzebuje spalania odpadów bardziej niż kiedykolwiek. W tej konkluzji zgodni byli tak eksperci i inwestorzy, jak i praktycy oraz przedstawiciele administracji. 

Dla bezpieczeństwa energetycznego i klimatu

Drugiego dnia wydarzenia oddano głos praktykom – przedstawicielom działających lub powstających instalacji termicznego przekształcania odpadów. Wspólny wniosek ich wystąpień brzmiał: ITPO dostarczają tanie i stabilne źródło ciepła oraz energii elektrycznej, które pozwala chronić odbiorców przed drastycznymi skokami cen. Jednocześnie redukują emisje – zarówno te wynikające ze spalania paliw kopalnych, jak i te, które powstałyby na składowiskach odpadów. Jak podkreślał Jakub Bator z Indaver, spalarnie mogą być w praktyce neutralne klimatycznie. Unika się bowiem metanu, najgroźniejszego gazu cieplarnianego, który w ogromnych ilościach uwalnia się ze składowisk. Termiczne przekształcanie zastępuje też transport energii i wydobycie węgla lokalnym paliwem...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?