Reklama

ekotechnika ad1 [15.09-20.10.23]

Aquanet przejął deszczówkę w Poznaniu i zapowiada duże inwestycje

Aquanet przejął deszczówkę w Poznaniu i zapowiada duże inwestycje
szp
09.04.2021, o godz. 8:27
czas czytania: około 2 minut
0

Od 1 kwietnia 2021 r. poznański Aquanet przejął działalność w zakresie zagospodarowania wód opadowych i roztopowych systemem kanalizacji deszczowej na terenie miasta. Spółka chce mocno zainwestować w retencję.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Wszelkie sprawy związane z wodami opadowymi i roztopowymi mieszkańcy Poznania będą od tego momentu załatwiać z Aquanet. Do tej pory opłata za wody opadowe spływające z chodników czy parkingów wynosiła po 4,63 zł za metr sześc., a za wodę z dachów – 3,93 zł i trafiała do Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu.

Opłata za odprowadzanie ścieków z kanalizacji ogólnospławnej jaką pobierał od mieszańców Aquanet wynosiła 5,81 zł za m sześc. Od 1 kwietnia spółka będzie pobierać 6,86 zł za metr sześc. deszczówki wpływającej do sieci ogólnospławnej i – zgodnie z zarządzeniem prezydenta Jacka Jaśkowiaka – 6,3 zł za wpływającą do kanalizacji deszczowej.

Do zarządzania deszczówką w Poznaniu Aquanet powołał spółkę Aquanet Retencja, której szefową została Hanna Nawojczyk, do tej pory kierownik działu wód opadowych w Aquanecie. Zarządzana przez nią nowa spółka będzie się zajmowała nie tylko zarządzaniem siecią, bo w planach są także inwestycje z zakresu retencji.

Plany są dalekosiężne, a przedstawiciele Aquanetu zapowiadają, że ich realizacja potrwa kilka lat. Prezes Paweł Chudziński uważa, że pierwsze efekty powinny pojawić się za trzy lata, a „bardziej spektakularne” za pięć. – Do tego czasu uda nam się pozyskać jakieś finansowanie inwestycji, a z drugiej strony pokażemy, że działamy skutecznie – mówił cytowany przez portal tenpoznan.pl.

Ważnym zadaniem ma być wydobycie na powierzchnię poznańskich rzeczek i strumieni, które od lat 60. płyną w rurach zakopanych pod ziemią. Spółka planuje także budowę nowych zbiorników retencyjnych, głównie stawów i oczek wodnych.

W Poznaniu pod stadionem Lecha Poznań istnieje podziemny zbiornik. Wodę ma też retencjonować CH Posnania – jedno z największych centrów handlowych w mieście.

– To się dzieje, może nie w takiej skali, jakbyśmy chcieli, ale się dzieje. Jesteśmy w kontakcie z miastem co do pięciu wspólnych inwestycji: Norwida, gdzie powstanie ogród ze stawkiem, Dmowskiego – także stawek, Marcinkowskiego, Bydgoska – tu mają być skrzynie rozsączające. W planach jest staw przy szkole między Strzelecką i Krakowską – wylicza Paweł Chudziński.

Źródło: Gazeta Wyborcza, tenpoznan.pl

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2023