1 / 5

Białystok testuje na ulicach autobus elektryczny. Pojazd został wypożyczony, aby sprawdzić, jak funkcjonuje w białostockich warunkach. Miasto czeka na opinie mieszkańców i sprawdza koszty eksploatacji.

Miasto planuje ogłoszenie przetargu na dostawę 25 elektrycznych autobusów. Zakup, planowany na rok 2020, ma się odbyć w ramach projektu „Intermodalny węzeł komunikacyjny w Białymstoku”, na który miasto otrzymało dotację unijną.

Na razie władze miasta chcą poznać opinie mieszkańców nt. komfortu jazdy i rozwiązań technicznych zastosowanych a w autobusie elektrycznym oraz umożliwić kierowcom zapoznanie się z techniką jazdy. – Kierowcy zweryfikują też zużycie energii elektrycznej na śródmiejskiej trasie. Będziemy mogli także sprawdzić, jakie są koszty eksploatacji takiego pojazdu – powiedział zastępca prezydenta Zbigniew Nikitorowicz.

Mieszkańcy opinie i uwagi na temat e-autobusu mogą wysyłać e-maile, zadzwonić pod wskazany numer lub umieścić recenzję na profilu facebookowym Wschodzący Białystok. Dziesięć pierwszych osób, które wyślą e-maile z uwagami, otrzyma upominek. Wybrany do testów autobus to 100-procentowo elektryczny Solaris Urbino 12 z fabryki w podpoznańskim Bolechowie.

Elektryczny autobus będzie jeździł po białostockich ulicach między 27 a 31 sierpnia. Z bezpłatnych przejazdów linią E można skorzystać co 30 minut.

Jesienią tego roku na ulice Białegostoku wyjedzie 20 autobusów elektrycznych zakupionych na wcześniejszym przetargu. We flocie miejskiego przewoźnika będzie też sześć autobusów hybrydowych.

Źródło: UM Białystok, Radio Białystok

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj