W Jaworznie prowadzono badania dla potrzeb samochodów autonomicznych. W nocy z 28 lutego na 1 marca na ulice miasta wyruszyły pojazdy skanujące, które docelowo stworzą wirtualną mapę. Na początek wybrano trzy punkty.

Projekt powstaje we współpracy Instytutu Transportu Samochodowego, firmy Comtegra, 3M, FEV, uczelni wyższych i Jaworzna. Pojazdy skanujące z laserowymi dalmierzami pojawiły się na miejskim rynku, trasie autobusu 321 oraz drodze dojazdowej do autostrady A4.

– Takie miejsca są niemałym wyzwaniem dla pojazdu autonomicznego. Wskazano te przestrzenie, ponieważ nie jest sztuką wypuścić pojazd autonomiczny na autostradę, która jest miejscem bardzo przewidywalnym. Wyzwaniem jest sprawdzenie, jak taki pojazd zachowa się w mieście, gdzie są wąskie uliczki, dużo domów, wiele się dzieje w każdym momencie. Nie wykluczam, że aby się zmierzyć z tym wyzwaniem konieczne będzie zbudowanie testowego fragmentu ulicy, czy też toru – mówi prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Jak zauważa prof. Marcin Ślęzak, dyrektor ITS prowadzone w Jaworznie pilotażowe działania i wykorzystanie danych zebranych dzięki nim wpisują się w możliwości późniejszego testowania autonomicznych pojazdów na zasadach ustalonych w już obowiązującej ustawie o elektromobilności.

Dlaczego mapę tworzono właśnie w tym ślaskim mieście? – Bo jesteśmy wystarczająco dużym miastem, by na naszych ulicach przetestować samojezdne pojazdy w rozmaitych warunkach, a jednocześnie na tyle małym, żeby podołać organizacyjnie – odpowiada prezydent Jaworzna.

W technologii 3D zostały przeskanowane drogi, którymi dojeżdża do pracy duża liczba mieszańców, do komputera przeniesiono model trasy przy, której znajdują się przystanki autobusowe przy elektrowni i szkole. Mapy mają zostać przekazane producentom pojazdów autonomicznych, którzy – w warunkach laboratoryjnych, tysiące kilometrów od Śląska – mają wykonać na ich podstawie testy aut.

– Z inicjatywy Jaworzna w ustawie o elektromobilności pojawiły się zapisy zapowiadające pojazdy autonomiczne i umożliwiające prowadzenie takich testów właśnie w naszym mieście. Autonomiczna mobilność to pomysł na rozwój ekonomii naszego miasta i przyciągnięcie najnowocześniejszych technologii oraz naukowców – podkreślają przedstawiciele władz miasta.

Czytaj więcej

Skomentuj