Reklama


Badania SGH: najgorzej swoje możliwości rozwoju oceniają powiaty i gminy wiejskie

Badania SGH: najgorzej swoje możliwości rozwoju oceniają powiaty i gminy wiejskie
pap/jw
21.02.2025, o godz. 10:00
czas czytania: około 2 minut
0

Najgorzej swoje możliwości rozwoju oceniają powiaty i gminy wiejskie, natomiast najlepiej województwa oraz miasta na prawach powiatu – wynika z przedstawionej analizy Wskaźnika Aktywności Rozwojowej Samorządów (WARS), przygotowanego przez badaczy z SGH.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B Kubota [04.03-31.03.25]

Podczas czwartkowej konferencji naukowcy przedstawili wyniki IV edycji cyklicznego badania, obrazującego nastroje jednostek samorządu terytorialnego, dotyczących możliwości rozwoju w 2025 r. Wynika z nich, że badany wskaźnik obliczany na podstawie algorytmu opracowanego przez SGH wyniósł 0,202, co oznacza wzrost w porównaniu z poprzednią edycją (w lipcu 2024 roku było to 0,199), ale jest niższy niż zimą w 2023 r., kiedy to osiągnął poziom 0,218.

Możliwości rozwoju

Prezentujący wyniki badań prof. Jacek Sierak z SGH zwrócił uwagę, że poziom optymizmu w samorządach utrzymuje się na stałym umiarkowanym poziomie mimo różnych działań podejmowanych przez rządzących, takich jak np. reforma finansowania samorządów, udostępnienie środków z budżetu UE na lata 2021-2027 czy funduszy z Krajowego Planu Odbudowy.

Dodał, że najmniej optymistycznie możliwości rozwoju widzą powiaty (wskaźnik WARS na poziomie 0,100), następnie gminy wiejskie (0,165). Natomiast najlepiej – miasta na prawach powiatu (0,338) oraz województwa (0,357).

Zwrócił uwagę, że największy spadek optymizmu nastąpił w gminach wiejskich, w których potrzeby inwestycyjne są obecnie największe a brak możliwości ich zrealizowania będzie pogłębiał lukę rozwojową między innymi jednostkami samorządowymi.

Zwiększenie zatrudnienia

Badanie wykazało natomiast, że w gminach wiejskich włodarze widzą perspektywy dla zwiększenia zatrudnienia (WARS wyniósł 0,063), podczas gdy w województwach było to minus 0,063, co – jak wskazał prof. Sierak – oznacza brak rekrutacji a nawet zwolnienia. Zdaniem naukowca, wyrażona w WARS potrzeba zwiększenia zatrudnienia w gminach wiejskich to pozytywny sygnał, który może przełożyć się m.in. najlepsze pozyskiwanie środków zewnętrznych i jakość realizacji procesów inwestycyjnych.

Kolejnymi elementami służącymi do określenia WARS były: plany związane z podwyżkami podatków i opłat lokalnych, zwiększania zadłużenia czy pozyskania dodatkowych środków na rozwój samorządu. W pierwszym przypadku (zwiększenie podatków) WARS dla województw wyniósł 0,214, natomiast dla gmin miejskich 0,536. Natomiast w drugim (zamiana zadłużenia) tylko województwa zakładają rozwój przez zadłużenie (WARS 0,214).

Wskaźnik WARS

Podczas debaty przedstawiciele samorządów wskazali, że istotnymi problemami są dla nich: m.in. pogarszająca się demografia, finansowanie służby zdrowia i oświaty.

Wskaźnik WARS jest szacowany przy zastosowaniu sześciu wag, z których najważniejsza dotyczy środków na inwestycje (30 proc. udziału). Analizowane są też oczekiwania dotyczące zakresu i jakości usług (20 proc.), zmiany w zatrudnieniu (10 proc.), zmiany opłat lokalnych (20 proc.), zmiany poziomu zadłużenia (10 proc.) i możliwości pozyskania środków na rozwój (10 proc.).

W IV edycji badania WARS wzięło udział blisko 700 samorządów.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad1b podmioty zwolnione [12.02-26.03.25]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d OPAKOWANIA webinar EIR [03.03-30.03.25]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2025