1 / 6

Niemal 24 mln zł kosztować mają prace rewitalizacyjne przy ul. Włókienniczej w Łodzi. Dawny blask odzyska kilkanaście miejskich kamienic oraz okoliczna zieleń.

Obecnie zespoły architektów pracują nad projektami elewacji kamienic znajdujących się przy ul. Włókienniczej w Łodzi. W Urzędzie Miasta pojawiają się już pierwsze projekty, a Zarząd Inwestycji Miejskich wybrał wykonawcę na remont i przebudowę nieruchomości przy ul. Włókienniczej 12, 14 i 16. Wartość tych prac to 23,7 mln zł. Kolejne przetargi ogłoszone zostaną na początku przyszłego roku.

W planach jest kompleksowy remont 10 nieruchomości należących do miasta, odrestaurowanie domu dawnego architekta miejskiego Hilarego Majewskiego oraz odnowienie jednej z kamienic według archiwalnego projektu. Trwają także rozmowy ze wspólnotami i prywatnymi właścicielami, którzy mogliby włączyć się w proces rewitalizacji.

Eko lokator Toruń

W budynkach znajdujących się przy ul. Włókienniczej 12 i 14 powstaną głównie lokale mieszkalne, jedynie w parterach zlokalizowane będą lokale użytkowe. Według miasta, funkcje społeczne są bardzo ważne w rewitalizacji, dlatego w jednej z kamienic utworzone zostanie przedszkole oraz jednostka opiekuńczo-wychowawcza.

– Będziemy przebudowywać stropy, wyremontujemy elewacje, wymienimy okna i wszystkie instalacje. Wykonamy kompleksowe prace od piwnicy aż po dach – zapowiada dyrektor ZIM Agnieszka Kowalewska-Wójcik.

Według ogólnych założeń proponowane koncepcje powinny łączyć detal architektoniczny z nowoczesnością. Pracują nad nimi specjaliści z dziedziny architektury, urzędnicy, profesorowie i studenci. Zebrane do końca roku propozycje zobaczy znany i ceniony na całym świecie architekt Daniel Libeskind, który także włączył się w rewitalizację ul. Włókienniczej.

– To ulica, na której przeważają nieruchomości miejskie, dlatego warto zrobić coś dodatkowego, co będzie miało szansę trafić do wszystkich przewodników o Łodzi i  stanie się obowiązkowym elementem, który każdy łodzianin i turysta będzie chciał i powinien zobaczyć –  powiedział Tomasz Piotrowski z UMŁ.

W ramach rewitalizacji ul. Włókienniczej nawierzchnia drogi wyłożona zostanie kostką bazaltową, która przedstawiać będzie łódzką historię. Wokół posadzone zostaną drzewa, postawione ławki i założone oświetlenie.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj