Miasto Augustów otrzyma z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) dotację i pożyczkę w łącznej kwocie 10,6 mln zł na cztery autobusy elektryczne oraz infrastrukturę ładowania tych pojazdów. W siedzibie funduszu w środę została podpisana umowa dotycząca tej inwestycji.

Komunikacja miejska w Augustowie wzbogaci się o cztery autobusy elektryczne oraz infrastrukturę ładowania tych zeroemisyjnych pojazdów. Miasto mające status uzdrowiska, licznie odwiedzane przez turystów i kuracjuszy, na ekologiczną inwestycję dostanie z NFOŚiGW ponad 7,9 mln zł bezzwrotnej dotacji oraz ponad 2,6 mln zł preferencyjnie oprocentowanej pożyczki.

Korzyść dla mieszkańców i turystów

– Jednym ze strategicznych celów naszego rządu jest działanie na rzecz zrównoważonego rozwoju Polski oraz poprawy stanu środowiska, a zatem także zdrowia i jakości życia Polaków – powiedział pochodzący z Augustowa wiceminister obrony narodowej Michał Wiśniewski.

Dodał, że ekologiczne autobusy w Augustowie to korzyść zarówno dla mieszkańców miasta, jak i licznych turystów i wczasowiczów. Projekt pt. “Zakup autobusów elektrycznych wraz ze stacjami ładowania na potrzeby transportu publicznego w Augustowie” zostanie zrealizowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – z programu priorytetowego „Zielony Transport Publiczny”.

– Finansowe wspieranie rozwoju zielonego, ekologicznego transportu publicznego to ważny element tych prospołecznych działań. Ma to znaczenie w każdym zakątku Polski, ale zwłaszcza w takich turystyczno-zdrojowych miastach, jak Augustów, gdzie czyste powietrze jest szczególną wartością – podkreślił Wiśniewski.

Zielony transport

Za pieniądze z NFOŚiGW samorząd Augustowa kupi cztery zeroemisyjne autobusy o napędzie elektrycznym kategorii M3 – BEV (Battery Electric Vehicle), z systemem ładowania baterii typu plug-in. Mają to być pojazdy o długości około 9 metrów, mocy około 220 kW i pojemności baterii około 280 kWh – niskopodłogowe, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, w których powinno być co najmniej 60 miejsc pasażerskich.

Planowany roczny przebieg każdego z nowych autobusów to 40 tys. km. W celu ładowania pojazdów projekt przewiduje zakup czterech mobilnych punktów ładowania typu plug-in o mocy około 120 kW, które będą wykorzystywane na terenie zajezdni autobusowej w Augustowie przy ul. Transportowej. Dofinansowanie obejmie także przeprowadzenie szkoleń w zakresie obsługi i eksploatacji autobusów elektrycznych dla co najmniej 12 osób.

– Program Zielony Transport Publiczny jest nakierowany na rozwój elektromobilności i polepszenia stanu powietrza nie tylko w metropoliach, lecz zwłaszcza w miastach mniejszych, które mają spory potencjał, ale mniejsze możliwości inwestycyjne i rozwojowe – powiedział wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Michalski.

Czytaj więcej

Skomentuj