Podpisaliśmy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym umowę, na mocy której uruchomiona zostanie platforma inwestycyjna, w ramach której do dyspozycji będzie 400 mln zł na kredyty dla budownictwa społecznego – powiedział PAP wiceprezes BGK Włodzimierz Kocon.

– Głównym beneficjentem tych pieniędzy mają być Towarzystwa Budownictwa Społecznego – doprecyzował Piotr Michałowski, szef warszawskiego oddziału Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Jak dodał Michałowski, platforma inwestycyjna stworzona z BGK pozwala EBI “dotrzeć do szerszego grona beneficjentów”, którzy nie potrzebują na inwestycje bardzo dużych pieniędzy”.

Szef warszawskiego oddziału EBI przypomniał, że bank “może bezpośrednio wspierać większe przedsięwzięcia, których całkowity koszt inwestycyjny przekracza 25 mln euro”. Zauważył jednocześnie, że to pierwsza taka inicjatywa, wspierająca mniejsze TBS-y.

Michałowski przyznał również, że jeżeli “platforma inwestycyjna okaże się sukcesem i będzie zainteresowanie”, niewykluczone są kolejne pieniądze na budownictwo społeczne. Jak dodał, kwota przez EBI “zdefiniowana jest w euro, ale BGK przekazuje pieniądze TBS-om w złotówkach, dlatego też mówimy o kwocie 400 mln złotych”.

Michałowski przyznał też, że tylko od BGK będzie zależało, w jakiej wysokości udzieli kredytu na mieszkania w ramach TBS-ów.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

Czytaj więcej

Skomentuj