Białostocka SUW i oczyszczalnia od podszewki

Białostocka SUW i oczyszczalnia od podszewki
R.G.
06.05.2024, o godz. 11:23
czas czytania: około 3 minut
0

W piątek, 10 maja br., Wodociągi Białostockie organizują Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Akcja ma być okazją do zapoznania zwiedzających z charakterystyką obiektów należących do spółki, a także z zachodzącymi tam procesami. Tematem mają być też „prawdy i mity” na temat chloru.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Zwiedzającym bezpłatnie zaprezentujemy obiekty niedostępne na co dzień, ze szczególnym uwzględnieniem tych miejsc, w których wykonaliśmy największy zakres naszych projektów, współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej – wyjaśnia Krzysztof Kita, rzecznik Wodociągów Białostockich. –  Chętnym, którzy się do nas zgłoszą, pokażemy jak działa Stacja Uzdatniania Wody w Pietraszach, jak funkcjonuje Laboratorium Badania Wody, Oczyszczalnia Ścieków i Laboratorium Badania Ścieków. Na miejscu odniesiemy się też do różnych branżowych „faktów i mitów”. Odpowiemy na wszelkie pytania – dodaje rzecznik WB.  

SUW i wieża ciśnień w Pietraszach

W ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich w Wodociągach Białostockich, będzie można m.in. zwiedzić Stację Uzdatniania Wody w Pietraszach (ul. Wysockiego 160), której charakterystycznym elementem jest zabytkowa wieża ciśnień.  

Ten malowniczy obiekt położony jest na górce, po prawej stronie drogi z Białegostoku do Wasilkowa. Wieża ta ściśle jest też związana z historią Wasilkowa. To właśnie w tej miejscowości, w 1891 roku, na rzece Supraśl, powstało ujęcie wody dla Białegostoku.

W odległości dwóch kilometrów od wyżej opisanych miejsc, odbywa się natomiast uzdatnianie wody powierzchniowej. Tam też ma miejsce ozonowanie wody, tam znajdują się filtry, a także duża farma fotowoltaiczna.

Zwiedzanie obiektu podzielono na pięć tur. Co pół godziny – od 12.00 do 14.00 – grupy liczące od 10  do 20 osób będą mogły zapoznać się z najważniejszymi procesami zachodzącymi w SUW w Pietraszach.

Pracownicy Wodociągów Białostockich opowiedzą o ujęciach wody, ozonowaniu, filtracji i uzdatnianiu wody. Specjaliści WB zamierzają też przekazać zwiedzającym sporą garść rzetelnych informacji i rozprawić się z mitami dotyczącymi roli chloru w wyżej wspomnianych procesach.

Zwiedzanie nowoczesnej oczyszczalni

Drugi z udostępnionych obiektów, to białostocka oczyszczalnia ścieków przy ul. Produkcyjnej 102.

– W oczyszczalni będzie można zapoznać się m.in. ze skalą zrealizowanego w ramach największego naszego zadania z dofinansowaniem z funduszy Unii Europejskiej, pod nazwą.: „Hermetyzacja i dezodoryzacja wybranych obiektów białostockiej oczyszczalni ścieków” z kluczowym rezultatem tej inwestycji w postaci ograniczenia do minimum emisji szkodliwych zapachów – wyjaśnia Krzysztof Kita.

Wizyta w zakładzie przy Produkcyjnej ma być okazją, by do zwiedzania Laboratorium Badania Ścieków Wodociągów Białostockich, gdzie wykonuje się usługi polegające na pobieraniu ścieków, wód powierzchniowych, osadów ściekowych, a także badań chemicznych, biologicznych, mikrobiologicznych i właściwości fizycznych tych próbek.

W tym przypadku zaplanowano trzy tury zwiedzania – o godz.: 12.00, 13.00 i 14.00 – w grupach około 20-osobowych. Zwiedzanie oczyszczalni zajmie około 2 godzin dla pojedynczej tury.

Osoby zainteresowane wycieczkami muszą wcześniej zapisać się na listę zwiedzających w Sekretariacie Wodociągów Białostockich.

Pięć unijnych projektów Wodociągów Białostockich

Przypomnijmy, że Wodociągi Białostockie do tej pory zrealizowały aż pięć projektów ze wsparciem z unijnych funduszy w ramach różnych programów prorozwojowych.

O ostatnim z nich pisaliśmy niedawno w artykule pt.: Prawie 1,2 mln euro dla Wodociągów Białostockich w ramach Interreg NEXT Polska – Ukraina

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024