Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Białystok doceniony za zielone przystanki, miejski sad i łąki kwietne

Białystok doceniony za zielone przystanki, miejski sad i łąki kwietne
23.11.2020, o godz. 11:13
czas czytania: około 3 minut
0

Białystok po raz kolejny został doceniony za działania związane z ochroną środowiska, edukacją ekologiczną i wykorzystywaniem zielonych technologii. W 19 edycji konkursu „Ekolaury” Białystok został nagrodzony za zielone przystanki, a wyróżniony za miejski sad edukacyjny i kwietne łąki.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Polska Izba Ekologii po raz 19. zorganizowała konkurs „Ekolaury”. Mimo panującej epidemii koronawirusa, tegoroczna edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem samorządów i przedsiębiorstw działających proekologicznie. Wprawdzie uroczysta gala podsumowująca konkurs została przeniesiona na przyszły rok, jednak wyniki pracy kapituły konkursowej zostały już ogłoszone przez organizatora.

Nagroda i dwa wyróżnienia dla Białegostoku

W 8 kategoriach konkursowych przyznano 11 „Ekolaurów” i 16 wyróżnień. Białystok otrzymał nagrodę w kategorii „Ekoprodukt, zielone technologie” za „Zielone przystanki na terenie Miasta Białegostoku”. Miastu przyznano także dwa wyróżnienia – w kategorii „Edukacja ekologiczna” za „Miejski sad edukacyjny” oraz w kategorii „Ochrona przyrody i zwiększanie bioróżnorodności” za „Kwietne łąki”.

– Od lat w Białymstoku dbamy o ochronę przyrody i prowadzimy wiele proekologicznych działań. Zakładamy łąki kwietne, zielone przystanki, rezygnujemy z koszenia części zieleńców. Mamy miejską pasiekę i sad edukacyjny. Wszystko to ma zwiększać bioróżnorodność w naszym mieście. Nasze działania są zauważane i doceniane na ogólnopolskim forum, co potwierdza, że podążamy dobrą drogą – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Zielone przystanki w Białymstoku

Projekt „Zielone przystanki w Białymstoku” był jedną z pierwszych inicjatyw zrealizowanych w ramach Miejskiego Planu Adaptacji do Zmian Klimatu. Zgodnie z założeniami wybudowane zostały trzy wiaty przystankowe łączące innowacyjną konstrukcję z systemem retencjonowania wody opadowej oraz instalacją roślinno-gruntową zielonego dachu. Poprzez lokalne obniżenie temperatury ograniczone zostało zjawisko tzw. miejskiej wyspy ciepła, a funkcja retencjonowania wód opadowych zmniejszyła ryzyko miejscowych podtopień. Badania potwierdziły, że takie wiaty przystankowe skutecznie obniżają temperaturę powietrza o blisko 10 stopni Celsjusza i zatrzymują do 90% wód opadowych.

Miejski sad edukacyjny

Celem przedsięwzięcia „Miejski sad edukacyjny” było utworzenie ogólnodostępnego, wyciszonego miejsca przeznaczonego do rekreacji i wypoczynku, promującego dawniej uprawiane i często już zapomniane odmiany drzew i krzewów owocowych. Kilkadziesiąt gatunków drzew i krzewów owocowych, które zostały posadzone w sadzie, daje możliwość spróbowania smaku niespotykanych obecnie na rynku owoców i być może zachęci do ich uprawy.

W sadzie znalazły się również edukacyjne elementy małej architektury takie, jak tabliczki opisujące posadzone rośliny, tablica informacyjna z ławkami, ławostół i totemy edukacyjne o tematyce przyrodniczej. W centralnej części sadu posadowiona została żywa altana edukacyjna, zbudowana z pędów specjalnej odmiany wikliny. W sadzie nie mogło też zabraknąć domku dla owadów zapylających, budek dla ptaków owadożernych, które mają chronić owoce przez szkodnikami oraz domku dla jeży. Projektowi towarzyszyły dwie akcje edukacyjne, podczas których mieszkańcy mogli otrzymać sadzonki różnych gatunków i odmian drzew owocowych.

Białostockie łąki kwietne

To pomysł realizowany od 2019 r. Służy poprawie bioróżnorodności w obrębie pasów drogowych i przylegających do nich działek gminnych, poprawie mikroklimatu i łagodzeniu skutków miejskiej wyspy ciepła, a także zwiększeniu retencji wód opadowych, oczyszczaniu powietrza, ograniczeniu erozji gleby oraz poprawie estetyki zieleńców. W ramach projektu powstały różne rodzaje łąk kwietnych: jednoroczne, wieloletnie, oraz łąki kwietne jednogatunkowe (pola słonecznikowe, rzepakowe i zbożowe). Każdego roku powierzchnia przeznaczona pod łąki jest systematycznie zwiększana i aktualnie wynosi blisko 7 hektarów. W kolejnych latach Miasto planuje rozwinięcie projektu i osiągnięcie łącznej powierzchni 10 hektarów łąk kwietnych i 50 hektarów zieleńców tzw. naturalizowanych, niekoszonych przez cały sezon wegetacyjny.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024