Przy ekranach dźwiękochłonnych wzdłuż ulic Białegostoku posadzone zostały pnącza, które nie tylko poprawiają wygląd miasta, ale także oczyszczają powietrze i chronią przed hałasem.

Winobluszcz pięciolistkowy (odmiana murowa) i winobluszcz pięciolistkowy ‘Engelmannii’ – te pnącza pokryją ekrany dźwiękochłonne znajdujące przy białostockich ulicach. Prace związane z realizacją umowy na dostawę i posadzenie na terenie Białegostoku pnączy wraz z pielęgnacją gwarancyjną w ramach akcji “Zielone ekrany” zostały zakończone.

W efekcie zostało posadzonych 1280 roślin. Koszt dostawy i posadzenia pnączy to 28,2 tys. zł. Wykonawca przez dwa lata będzie także zobowiązany zajmować się pielęgnacją gwarancyjną posadzonej zieleni.

– Zależy nam na tym, aby Białystok był miastem przyjaznym środowisku, w którym dobrze żyje się mieszkańcom – mówi zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Pnącza nie tylko poprawiają estetykę, maskując duże płaszczyzny ekranów, ale przede wszystkim oczyszczają powietrze i chronią przed hałasem, co ma duże znaczenie dla naszego zdrowia.

Zielone ekrany chronią też ptaki i owady przed rozbijaniem się o tafle ekranów.Wybrane odmiany pnączy są odporne na trudne warunki panujące w obrębie pasów drogowych – np. zasolenie, duże wahania dobowe temperatur, okresowe przesuszenie gruntu.

Czytaj więcej

Skomentuj