Dziś rozpoczyna się gruntowna modernizacja parku, który znajduje się przy zabytkowym budynku ratusza w Bielsku-Białej. Prace potrwają pół roku. Kosztowały będą blisko 2,8 mln zł.

“Na poniedziałek zaplanowano rozpoczęcie prac. Mieszkańcy muszą liczyć się z utrudnieniami. Prace potrwają pół roku. Park w tym czasie zostanie ogrodzony. Wyłączona z ruchu zostanie ścieżka prowadząca wzdłuż muru nad rzeką Białą od ul. ks. Stanisława Stojałowskiego do pl. Ratuszowego. Pojawią się też czasowe ograniczenia w dojeździe do prywatnych posesji po terenie należącym do miasta” – poinformowała Emilia Klejmont z magistratu.

Nowe nasadzenia roślin

Modernizacja parku ma być gruntowna. Zniknie zieleń o małej wartości kompozycyjnej, a także zbędne elementy dawnej infrastruktury. Pojawią się nowe nasadzenia roślin. “Projekt modernizacji przewiduje zachowanie istniejących alei i powstanie dodatkowej w północno-zachodniej części parku. Alejka wzdłuż rzeki będzie miała nawierzchnię z płyt granitowych. Pozostałe wykonane zostaną z wodoprzepuszczalnej nawierzchni mineralnej. Mur nadbrzeżny czeka czyszczenie i obsadzenie pnącą roślinnością” – dodała Klejmont.

Nawiązanie do historycznego stylu parku

W zachodniej części stanie stylizowana altana żeliwna. Będą też nowe ławki, kosze na śmieci oraz latarnie o wyglądzie nawiązującym do historycznego stylu parku. Renowacja obejmie pomnik Konfederatów Barskich, głaz narzutowy oraz rzeźba akrobaty.

Urzędniczka dodała, że w planach jest też zabezpieczenie i wymiana osłony wejścia do schronu oraz szczeliny przeciwlotniczej, które znajdują się na terenie parku.

Modernizację przeprowadzi firma z Żywca. Otrzyma za to blisko 2,8 mln zł.

Park znajduje się w ścisłym centrum miasta, tuż za wzniesionym u schyłku XIX w. neorenesansowym ratuszem.

Czytaj więcej

Skomentuj