1 / 5

13 nowych, niskopodłogowych autobusów będzie woziło pasażerów w Bolesławcu. Zakup był możliwy dzięki finansowemu wsparciu samorządu województwa, który dołożył na ten cel blisko 9 mln zł. Komunikacja publiczna w Bolesławcu jest teraz bezpłatna.

Miejski Zakład Komunikacji w Bolesławcu zdecydował się na zakup 13 autobusów Solaris Urbino 10. Są wyposażone są w silniki Euro 6, spełniające najwyższe normy emisji spalin. Mają troje drzwi oraz automatyczną skrzynię biegów, która zmniejsza zużycie paliwa. W komorze silnika znajduje się automatyczny system gaszenia pożarów.

Światła do jazdy dziennej, lampy tylne oraz oświetlenie przestrzeni pasażerskiej wykonane są w technologii LED. Autobusy wyposażone są w pełny monitoring. Składają się na niego kamery wewnątrz autobusu, kamera cofania oraz kamera boczna.

Ładowarki, tablice i “przyklęk”

W części dla pasażerów są ładowarki do telefonów komórkowych. Autobusy mają tablice elektroniczne, przednią, boczną, tylną oraz wewnętrzną, która wyświetla między innymi nazwę przystanku, na którym autobus się zatrzymał, podaje też następny przystanek i trasę. Autobusy mają pojemność 80 osób.

Pojazdy są przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Podłoga w autobusach na całej długości pojazdu nie ma bez progów poprzecznych i stopni w drzwiach wejściowych, wyposażona jest w podjazd dla wózków. W autobusach znajduje się wyodrębnione miejsce do mocowania wózka inwalidzkiego lub roweru. Autobusy mają tzw. funkcję przyklęku, umożliwiającą dodatkowe obniżenie podłogi o 60 mm. Dodatkowo w autobusach przy środkowych drzwiach znajduje się tablica dla osób niedowidzących prezentująca numer linii.

Projekt „Zakup niskoemisyjnego taboru autobusowego na potrzeby komunikacji miejskiej w Bolesławcu” uzyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. W maju prezydent Bolesławca Piotr Roman i Cezary Przybylski, marszałek województwa, podpisali umowę na dofinansowanie projektu.
Na realizację zadania Urząd Miasta w Bolesławcu zaplanował 12,8 mln zł. Zgodnie z umową z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 Bolesławiec otrzymał ponad 8 mln zł.

Bezpłatna komunikacja miejska

– MZK ma teraz 21 autobusów Solaris, które spełniają najwyższe normy techniczne. Nowe autobusy zostały zakupione już z myślą o bezpłatnej komunikacji – informuje Andrzej Jagiera, prezes MZK w Bolesławcu.

Wprowadzenie bezpłatnej komunikacji poprzedziła zmiana tras – bolesławiecki MZK nie wyjeżdża już poza granice administracyjne Bolesławca. Bezpłatna komunikacja ruszyła pierwszego dnia wakacji, 23 czerwca.

– Wprowadzenie bezpłatnej komunikacji na terenie miasta jest kolejnym elementem starań o poprawę jakości powietrza na terenie miasta poprzez ograniczenie niskiej emisji. Żeby ograniczyć ruch samochodów zachęcamy kierowców, aby w miarę możliwości, korzystali z transportu zbiorowego. Wierzę, że nowoczesne autobusy i bezpłatna komunikacja zmobilizują do korzystania z transportu publicznego, bo naprawdę warto zadbać o czyste powietrze dla nas, naszych dzieci i dla przyszłych pokoleń – powiedział prezydent Bolesławca Piotr Roman.

Źródło: UM Bolesławiec/UMWD

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Ciekawe czy zrobią jakieś badania ile osób zrezygnowało z jazdy własnym samochodem i przesiadło się do autobusów i jak długo to się utrzyma. Bo widzę że to raczej kiełbasa wyborcza a niżeli przemyślana strategia w walce o czyste powietrze

Skomentuj