Branżowcy i IG „WP” negatywnie o 1 m sześc. wody pitnej za darmo

Branżowcy i IG „WP” negatywnie o 1 m sześc. wody pitnej za darmo
R.G.
14.08.2024, o godz. 8:43
czas czytania: około 4 minut
0

W ostatnim czasie przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury przekazują informacje dotyczące projektowanych zmian w Ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków o czym już szeroko informowaliśmy. Na obecnym etapie głos w imieniu branży wodociągowo-kanalizacyjnej zajęła Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”. Opinia IG WP w tej kwestii jest negatywna.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W piśmie podpisanym przez prezesa Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” Pawła Sikorskiego czytamy: „W ostatnich dniach branżę zelektryzowała informacja o przygotowywanym postulacie pierwszego metra sześciennego wody za darmo lub przysłowiową złotówkę. Informacje Ministerstwa Infrastruktury promujące te idee spowodowały sporo obaw ze strony przedsiębiorstw wod.-kan. oraz samorządów odpowiedzialnych za dostarczanie wody mieszkańcom, w związku z czym Izba podjęła szereg działań. W dniu 07.08.2024 r. odbyło się spotkanie w Ministerstwie Infrastruktury na którym przedstawiciele Izby: Prezes Izby Paweł Sikorski, Przewodniczący Rady Izby Tadeusz Rzepecki, ekspert Izby Grzegorz Gałabuda wraz z przedstawicielami samorządów zwracali uwagę na liczne problemy i zagrożenia wiążące się z takim rozwiązaniem. Przedstawione zostało wypracowane wspólne negatywne stanowisko w zakresie postulatu 1000 litrów na osobę za darmo jak i niższej opłaty do 3 m3.”

MI przygotowuje odpowiedź

Jak informuje prezes IG „WP”, w związku z postawionymi pytaniami i przedłożonymi argumentami dotyczącymi braku możliwości technicznych i ekonomicznych, przedstawiciele Ministerstwa zadeklarowali, że w ciągu najbliższego tygodnia przedstawią odpowiedzi na zadane pytania i wątpliwości zgłoszone przez przedstawicieli Izby i strony samorządowej. Zaprezentują też szczegółowe propozycje brzmienia przepisów w zakresie proponowanych rozwiązań.

W powyższym kontekście, jak zapewnia prezes Paweł Sikorski, od samego początku Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” jest w stałym i ciągłym kontakcie z przedstawicielami organizacji skupiających samorządy, wymieniając analizy sytuacji i aktualizując dane.

Kto zapłaci za wodę?

Z wyliczeń IG „WP” i branżowców wod-kan. wynika, że postulat „1000 litrów wody za darmo” oznacza to, że do przeszło 30 mln Polaków co miesiąc miałoby trafić ponad 30 miliardów litrów wody za darmo. A te gigantyczne ilości wody – jak zauważa prezes izby – ktoś musi sfinansować.

Izba konsekwentnie podkreśla też, że branża po ostatnich latach obowiązywania szkodliwych rozwiązań legislacyjnych jest w dramatycznej sytuacji i potrzebuje czasu by móc odzyskać stabilność finansową.

Jak wyjaśnia prezes Sikorski: „Przedsiębiorstwa z opłaty otrzymywanej na podstawie taryfy nie tylko muszą uzyskać wypływy na pokrycie bieżących wydatków związanych z całym procesem uzdatniania i dostawy wody do odbiorców, ale również posiadać środki finansowe na potrzebne inwestycje, tak by utrzymać odpowiedni poziom infrastruktury. A jak alarmujemy od dłuższego czasu większość przedsiębiorstw musiała wstrzymać w ostatnich latach inwestycje i dalsze utrzymywanie tego stanu rzeczy będzie bardzo szkodliwe.”

Branżowcy i Izba Gospodarcza „WP” wskazują także, że system zaopatrzenia w wodę w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych oparty jest o zdecydowaną większość odbiorców zużywających do 3 metrów sześciennych wody na miesiąc, stąd też przy proponowanych darmowych i obniżonych stawkach nastąpi ogromny spadek przychodów z tytułu opłat za pierwsze 3 metry sześc. na osobę w przedsiębiorstwach wod.-kan., a zatem istnieje realna obawa o utrzymanie zapowiadanej również zasady, że cały system musi się bilansować.

Przykłady z innych państw Unii Europejskiej

W powyższym kontekście prezes IG „WP” przywołuje przykłady rozwiązań z innych krajów UE, w których pobierane są opłaty za wodę. Przy czym, wyjątkiem jest jedynie Irlandia, jednak tam zarówno inwestycje jak i inne koszty są finansowane z budżetu państwa, a więc przez wszystkich podatników. W pozostałych krajach obowiązuje taryfa za wodę. Jednak jak wynika z danych zebranych przez izbę, obecnie odbiorcy zużywają tam średnio zdecydowanie mniej wody niż poprzednich latach, a zatem proces oszczędnego korzystania już trwa od lat, m.in. dzięki prowadzonym kampaniom ekologicznym przez miejscowe wodociągi.

Izba zaznacza również, że już w istniejącym systemie prawnym, dla wsparcia mieszkańców, gminy mają już możliwość dopłaty do dostaw wody.

Deklaracja otwartości na dialog

Prezes Paweł Sikorski zapewnia jednak że: „Jako branża jesteśmy otwarci na dialog w sprawie takich rozwiązań, które z jednej strony zapewnią stabilność i bezpieczeństwo dostarczania wysokiej jakości wody, a z drugiej wsparcia obywateli znajdujących się w trudniejszej sytuacji materialnej np. poprzez dofinansowanie rachunku za wodę z funduszy socjalnych. Obecnie monitorujemy sytuację, oczekujemy na konkretne informacje i propozycje rozwiązań oraz kolejne spotkanie w Ministerstwie, na którym mają być przedstawione dalsze informacje. Izba będzie na bieżąco informować o dalszych działaniach i wydarzeniach.”

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024