1 / 5

W chińskim Liuzhou powstanie ultranowoczesne miasto, w którym posadzone zostanie 40 tys. drzew i niemal milion roślin z ponad 100 różnych gatunków. Między innymi w ten sposób państwo chce walczyć z najwyższymi na świecie zanieczyszczeniami powietrza.

Leśne miasto w Liuzhou to pomysł włoskiego architekta Stefano Boeriego. Zakłada on, że wszystkie biurowce, domy, szkoły i hotele będą pokryte drzewami i roślinnością.

Miejscowość powstanie na powierzchni 175 hektarów. Zamieszkać może tam nawet 30 tys. osób. Drzewa i inne rośliny będą pochłaniać 10 tys. ton dwutlenku węgla oraz 57 mln ton zanieczyszczeń powietrza rocznie, produkując w tym czasie 900 ton tlenu.

Ekologiczny będzie także transport. Leśne miasto z centrum Liuzhou połączy bowiem szybka kolej elektryczna. Dzięki temu mieszkańcy istniejącej już metropolii będą mogli skorzystać ze nowych sklepów, szkół, szpitali czy przestrzeni rekreacyjnej.

W projekcie nie zapomniano również o zielonej energii: klimatyzację w budynkach leśnego miasta zasili geotermia, a prąd w gniazdkach popłynie dzięki fotowoltaice. Przez to teren ma być całkowicie samowystarczalny energetycznie.

Leśne miasto to aż 40 tys. drzew i niemal milion roślin z ponad 100 różnych gatunków. Bioróżnorodność to jeden z priorytetów projektu – na terenach znaleźć mają się też miejsca do uprawy warzyw i owoców.

Czytaj więcej

Skomentuj