Ciepłownictwo i energetyka niezagrożone przez koronawirusa [WIDEO]

Ciepłownictwo i energetyka niezagrożone przez koronawirusa [WIDEO]
Dominik Szymański
07.04.2020, o godz. 13:37
czas czytania: około 2 minut
0

Polski sektor ciepłownictwa systemowego jest dobrze przygotowany na zawirowania wywoływane pandemią koronawirusa - uważa Bogusław Regulski, wiceprezes Izby Gospodarczej "Ciepłownictwo Polskie". Problemy mogą być z nowymi inwestycjami – już widać, że wielu podwykonawców ma spore kłopoty z zagwarantowaniem dotrzymania terminów, co wynika tak z zachwianych łańcuchów dostaw, jak i problemów kadrowych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Wydaje się, że jesteśmy dobrze przygotowani do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i ciepłowniczego naszego kraju. Osobiście nie obawiam się o takie kwestie, jak dostawy nośników energetycznych – polskie przedsiębiorstwa ciepłownicze posiadają optymalne zapasy opału, nie jest też zagrożona dostawa gazu do tych zakładów, które wykorzystują go np. w jednostkach kogeneracyjnych – mówi Bogusław Regulski.

– Natomiast zawsze z tyłu głowy musimy mieć na uwadze, że podstawowym elementem spędzającym sen z powiek większości przedsiębiorstwom, szczególnie tym pracującym w systemie ciągłym, jest utrzymanie odpowiedniej płynności kadrowej. Tu nie możemy mieć pewności, co się wydarzy – dodaje.

Zagrożeniem mogą być też braki kadrowe u podwykonawców działających przy nowych inwestycjach ciepłowniczych. Dlatego realne mogą być opóźnienia w ich realizacji, choć głosów, aby któraś z nich miała być w ogóle zaniechana, póki co nie ma.

Polski sektor ciepłownictwa systemowego jest jednym z najbardziej rozwiniętych w Europie. Stoi jednak przed koniecznością poważnej transformacji, która z jednej strony wynika z przestarzałej infrastruktury, a z drugiej z coraz bardziej restrykcyjnych norm środowiskowych. Jedną z kluczowych kwestii jest odchodzenie od węgla i innych paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii.

W 2018 r. udział OZE w polskim ciepłownictwie i chłodnictwie wyniósł zaledwie 14,56 proc. Projekt Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu do 2030 r. zakłada średni roczny wzrost OZE w tych sektorach o 1,1 proc. Głównym wykorzystywanym odnawialnym źródłem energii mają być biopaliwa stałe, biogaz, odpady komunalne, geotermia, elektrownie wiatrowe i technologie “power to heat”.

Smog w czasie epidemii koronawirusa. Trują i kopciuchy, i samochody [WIDEO]

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024